Kotlety de volaille są bardzo „widowiskowe”. Po rozkrojeniu takiego panierowanego „wałeczka” z piersi kurczaka powinniście zobaczyć apetycznie rozpływające się masło. Smażone na głębokim tłuszczu kotlety nie powinny się też rozpadać - mają zachować formę nawet podczas krojenia. Co może pójść nie tak podczas przygotowań i jak zrobić dewolaje restauracyjnej jakości? Zadanie ułatwi wam 1 sprytny patent. 

Dewolaje z kurczaka - najczęściej popełniany błąd

Podczas przygotowania dewolaja kluczowy jest moment zwijania mięsa. Jeśli zrobicie to w nieprawidłowy sposób, kotlety, mimo szybkiego smażenia w głębokim tłuszczu, będą nieszczelne, a  maślane nadzienie wyleje się podczas smażenia. Mięso trzeba rozbić z 1 strony, ale bardzo cienko.

Przygotowując mięso do nadziania masłem, rozłóżcie je przekrojoną i rozbitą tłuczkiem stroną do góry. Dzięki temu całość będzie trzymać się mocniej. Zwijajcie rozbite filety w ciasną roladę, zawijając brzegi. Wygodniej wam będzie robić to zwilżonymi dłońmi. Dewolaje z kurczaka możecie dodatkowo po zwinięciu zabezpieczyć - spiąć wykałaczką. Przed podaniem należy ją oczywiście usunąć. 

Rozbijając filet z kurczaka na dewolaj, wykorzystajcie folię spożywczą. Rozłóżcie na desce do krojenia lub na blacie 1 kawałek, ułóżcie na nim mięso, przykryjcie 2. kawałkiem folii i dopiero wtedy rozbijajcie. Gotowy do nadziania masłem płat powinien być cieńszy niż na kotlety schabowe. Oto szczegóły przepisu. Z nim wszystko pójdzie wam jak po maśle (i rozleje się ono dopiero przy krojeniu). 

Jak zrobić dewolaje? Sprawdzony przepis

Składniki (na 4 porcje):

  • 4 filety z piersi kurczaka 
  • ok. 100 g masła
  • 3 jajka
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • bułka tarta i mąka pszenna do panierowania
  • sól i pieprz do smaku
  • olej do głębokiego smażenia (ok. 400-500 ml)

Sposób przygotowania:

  1. Wyłóżcie deskę lub blat kuchenny folią spożywczą. Ułóżcie na niej filet z kurczaka, przykryjcie 2. kawałkiem folii i rozbijcie tłuczkiem na bardzo cienki płat - cieńszy niż na schabowe. Uważajcie przy tym, by nie powstała dziura. 
  2. Posólcie i popieprzcie dokładnie każdy płat - wmasujcie przyprawy w mięso. Włóżcie filety do lodówki.
  3. W międzyczasie przygotujcie masło na nadzienie do kotletów. Przełóżcie je do miseczki. Wyciśnijcie do niego czosnek przez praskę, dodajcie natkę pietruszki i posólcie. Włóżcie masło do lodówki na ok. 20 minut. Podczas nadziewania kotletów powinno ono być chłodne.
  4. Wyjmijcie mięso i masło z lodówki. Na każdym kawałku mięsa rozłóżcie ok. 1 łyżkę masła ziołowego i zawińcie szczelnie - tak, jak zwija się zwykle krokiety. Jeśli chcecie, zepnijcie dodatkowo wykałaczkami.
  5. Sięgnijcie po szeroki garnek i rozgrzejcie w nim olej. Przesypcie mąkę i bułkę tartą do 2 osobnych głębokich talerzy. W trzecim roztrzepcie jajka ze szczyptą soli. Panierujcie kotlety kolejno w mące, jajku i bułce tartej. 
  6. Dewolaje wrzucajcie na porządnie rozgrzany olej i smażcie na złoty kolor. Gotowe kotlety przełóżcie na ręcznik papierowy, by obciekły z nadmiaru tłuszczu. 
  7. Podawajcie z surówką i ryżem, frytkami, pieczonymi ziemniakami lub z purée ziemniaczanym.