Nalewka z suszonej żurawiny

Ocena:

4.52 (183)

  • 45 min.
  • dla 4 osób
  • średni

Przepis na nalewkę z żurawiny. Świetny smak, aromat i mnóstwo zdrowia zaledwie w kilkadziesiąt minut. Schłodzona idealnie pasuje do gorących dań mięsnych. Jak zrobić nalewkę z żurawiny i na czym ją zrobić? Ile trwa zrobienie nalewki żurawinowej? Co zrobić z żurawiną z nalewki? Na te oraz wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w dalszej części przepisu.

Składniki:

  • cukier  1 kg

  • spirytus  500 ml

  • woda  200 ml

  • suszona żurawina  250 g

Nalewka z suszonej żurawiny - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Do słoika wsypać suszoną żurawinę i zalać 70 procentowym alkoholem tak, aby zakrył całą żurawinę. Alkohol o takim stężeniu otrzymamy po połączeniu 500 ml 96 procentowego spirytusu i 200 ml wody. Zakręcić i odstawić na 2 tygodnie, co jakiś czas potrząsając.

     

    Żurawina suszona
  • Krok 2:

    Po 2 tygodniach nalewkę przefiltrować przez lejek z watą, a żurawinę zasypać cukrem i zostawić na kolejne dwa tygodnie również co kilka dni mieszając zawartością. Po czasie dwóch tygodni należy odsączyć syrop, który powstał i wymieszać go z wcześniej uzyskanym nalewem. Taka nalewka po zabutelkowaniu potrzebuje jeszcze tylko okresu leżakowania. Takie minimum, aby żurawinówka zdążyła ,,przejść smakiem" to ok. pół roku.

    Cukier

Porady

  • Jeżeli wykonujecie nalewkę z żurawiny świeżej to warto ją przemrozić w zamrażarce przez minimum 24 godziny. Dzięki temu zniweluje się cierpki i goryczkowy posmak owocu.
  • Dobrze jest nakleić etykiety na butelki z datą produkcji. To pomoże po czasie zweryfikować ile lat ma dana nalewka i przy okazji daje to fajny wizualny efekt.
  • Owoce z nalewki można ciekawie wykorzystać przecierając je. Powstały mus można dodawać do ciast.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Nalewka żurawinowa - właściwości

Bardzo często zwłaszcza od naszych babć i dziadków można usłyszeć, że nalewka to samo zdrowie i ma dużo właściwości leczniczych. W zależności od tego jak jest przygotowana i jaki jest jej skład oczywiście może tak być. Natomiast należy pamiętać, że to w dalszym ciągu alkohol i spożywany w nadmiarze może być szkodliwy.

Żurawinówka pita z rozsądkiem naprawdę niesie ze sobą wiele dobrego i świetnie sprawdza się w okresie jesienno-zimowym, kiedy znacznie bardziej jesteśmy narażeni na wszelkiego rodzaju przeziębienia.

Przede wszystkim działa rozgrzewająco, a główny jej składnik ma mnóstwo witaminy C, dlatego pozytywnie wpływa na odporność. Owoce żurawiny mają działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Dostarczają wiele soli mineralnych, między innymi: wapń, żelazo i cynk. To bardzo ważne, ponieważ ich niedobór prowadzi do wielu zaburzeń fukcjonowania organizmu.

Jeżeli nie jesteś zwolennikiem nalewek warto mieć w domu sok z żurawiny lub inne przetwory z tego owocu, ponieważ to bomba witaminowa i umieszczenie jej w diecie to same korzyści!

Rodzaje nalewek z żurwiny

Jak wiadomo nalewki to wyrób domowy, a co za tym idzie przepisów i receptur jest wiele. Kanon przygotowania tradycyjnej nalewki ukształtował się przez lata i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Natomiast prawdopodobnie wiele osób robi nalewki po prostu ,,po swojemu”. Jedni używają więcej cukru, inni używają go mniej lub zastępują go miodem. Są tacy co robią je na spirytusie i tacy, u których wódka z żurawiną idzie w parze. Bardzo często nalewki nie różnią się sposobem przygotowania, a samym rodzajem składników. Często spotyka się nalewkę z żurawiny mrożonej, nalewkę z żurawiny z miodem i nalewkę z żurawiny leśnej. Dla tych, którzy zaczynają zabawę z robieniem nalewek polecamy w pierwszej kolejności wzorować się na tradycyjnym, klasycznym przepisie. Po jakimś czasie nie trzeba będzie namawiać do modyfikacji i szukania jeszcze lepszego smaku i odmiany.

Nalewka żurawinowa - co zrobić z owocami z nalewki

Co zrobić z owocami z nalewki? To bardzo często zadawane pytanie i ten fakt cieszy, że nie wyrzucamy bezmyślnie pozostałości po nalewkach tylko zależy nam żeby jeszcze je jakoś wykorzystać. Opcji jest kilka. Jedna z nich jest ponowne zalanie owoców w tym przypadku zalanie żurawiny alkoholem. Warto jednak użyć nieco słabszego alkoholu niż spirytus. Skłaniamy się tutaj do użycia czystej wódki. Z niej uzyska się kolejną porcję nalewki, jednak o mniej wyczuwalnym smaku i aromacie niż pierwszy trunek. Kolejnym wariantem jest zalanie owoców z użyciem wina, najlepiej wytrawnego. Dzięki temu uzyska ono świetny owocowy smak i aromat.

Następnym rozwiązaniem jest ususzenie żurawiny z nalewki i podawanie jej jako przekąski dla dorosłych. Świetne rozwiązanie, które na pewno zrobi wrażenie na gościach. Kolejna ciekawa propozycja na spożytkowanie żurawiny z nalewki to zrobienie musu do wszelkiego rodzaju mięs lub marmolady, która idealnie pasuje do zimowej wieczornej herbaty.

To może Cię zainteresować

Materiały promocyjne