Nalewka z jeżyn

Ocena:

4.16 (257)

  • 30 min.
  • więcej niż 10 osób
  • łatwy

Nalewka z jeżyn, tak zwana jeżynówka, wyróżnia się nie tylko doskonałym smakiem, ale też niezwykłymi wartościami zdrowotnymi. Zimą rozgrzeje i pozwoli uchronić się przed grypą lub przeziębieniem, ale warto się nią raczyć przez cały rok. To doskonały aperitif i akompaniament dla deserów. Sprawdźcie, jak zrobić nalewkę z jeżyn. Przepis jest bardzo prosty, poradzi sobie z nim nawet początkujący amator słodkich trunków. 

Składniki:

  • jeżyny  1 kg

  • wódka  500 ml

  • spirytus  500 ml

  • cukier  600 g

Nalewka z jeżyn - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Jeżyny: przebieramy, delikatnie opłukujemy na sitku i odstawiamy, żeby obciekły z wody. Wsypujemy je do słoja o pojemności 3 l. Zalewamy wódką i spirytusem. Szczelnie zakręcamy naczynie i odstawiamy je w zaciemnione miejsce na minimum 14 dni (czas nieuwzględniony w klasyfikacji dania). 

  • Krok 2:

    Cukier: wsypujemy do słoja z owocami i alkoholem. Odstawiamy. Codziennie mieszamy nalewkę, żeby przyspieszyć rozpuszczanie cukru. Odczekujemy tydzień (okres maceracji nie został wliczony w całkowity czas przygotowywania dania). 

  • Krok 3:

    Filtracja: przecedzamy płyn przez sitko wyłożone pieluchą tetrową, gazą lub ściereczką muślinową. Dokładnie odciskamy owoce, żeby odzyskać jak najwięcej alkoholu. Szybka nalewka z jeżyn jest gotowa do spożycia, ale najlepiej odczekać jeszcze kilka tygodni i ponownie zlać alkohol znad osadu, żeby trunek był całkowicie klarowny.  

Porady

  • Z podanego przepisu otrzymamy około 1,5 l jeżynówki. Warto zlać ją do szklanych, półlitrowych butelek z zapięciem mechanicznym, opatrzyć etykietą i wynieść do spiżarni.  
  • Sezon na ostrężynę rozpoczyna się z końcem lipca i trwa do początku września. To właśnie wtedy warto przyrządzać z nich różne przetwory, na przykład sok z jeżyn na zimę lub domowy trunek z powyższego przepisu. Jeśli pomysł wpadł nam do głowy poza sezonem letnim, równie dobrze sprawdzi się nalewka z jeżyn mrożonych. Owoce należy wyjąć wcześniej na blat kuchenny, żeby odtajały, a następnie odcisnąć, przełożyć do słoika i zalać alkoholem.  
  • Równie smaczna będzie nalewka z jeżyn na wódce lub bimbrze. Pamiętajmy jednak, że optymalna moc takiego domowego trunku owocowego to około 60%, co najłatwiej uzyskać poprzez połączenie spirytusu z wódką w proporcjach 1:1.  
  • Najwięksi szczęściarze mają krzaczek jeżyn we własnym ogrodzie. Pozostali mogą udać się na zbiory ostrężyny do lasu lub na łąkę. Polecamy wykorzystać je od razu i dokładnie przebrać przed zalaniem alkoholem, żeby odrzucić zgniłe lub spleśniałe okazy. Świeże, dojrzałe i soczyste owoce to podstawa, a także najprostsza podpowiedź dla tych, którzy zastanawiają się, jak zrobić nalewkę z jeżyn wartą długiego oczekiwania.   
  • Domowy trunek z owoców można także przyrządzić w wersji wytrawnej. Nalewka z jeżyn bez cukru to sposób na zamknięcie smaku lata w słoiku, bez zbędnych kalorii. Opcjonalnie można posłodzić ją miodem, który doda jej właściwości leczniczych.  
  • Smak nalewki można wzmocnić ciekawymi dodatkami – na przykład wanilią, cynamonem lub anyżem. Warto też dorzucić do maceratu inne owoce sezonowe, takie jak czarna porzeczka lub maliny.     
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Nalewka z jeżyn – jak ją podawać? 

Potrzeba nieco cierpliwości, żeby nalewka jeżynowa nabrała odpowiedniego smaku i mocy zdrowotnych. Warto jednak zaczekać, ponieważ efekt zachwyci nawet najbardziej wybrednych smakoszy słodkich trunków. Jeżynówkę można podawać solo – w specjalnych kieliszkach na nóżce, najlepiej z rozkloszowanymi brzegami, które pozwalają na swobodne uwalnianie się aromatu owoców. Sprawdzi się jako aperitif, czyli napój alkoholowy podawany przed posiłkiem na pobudzenie apetytu, ale można ją także serwować jako akompaniament dla deserów. Nalewkę można także dodawać do: 

  • koktajli alkoholowych, takich jak bramble – to przepis dla wszystkich, którzy lubią drinki z ginem i smak leśnych owoców. Szklankę z koktajlem warto udekorować świeżymi jeżynami.  
  • herbaty – dwie łyżeczki domowego trunku dodane zimą do gorącego napoju doskonale rozgrzeją i wzmocnią organizm. 
  • wypieków – nalewka przyda się do nasączenia biszkoptu, zwłaszcza przeznaczonego na tort z owocami.  

Nalewka z jeżyn na spirytusie – właściwości

Na co jest dobra nalewka z jeżyn? Trunek ten, po odpowiednio długim leżakowaniu, posiada wiele właściwości zdrowotnych. Wzmacnia układ krwionośny i wspomaga trawienie. Jeżynówka polecana jest zwłaszcza po obfitych posiłkach. Warto wiedzieć, że łagodzi także dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego i menopauzą. Ponadto działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i napotnie, dlatego jest polecana przy grypie i przeziębieniu. Nalewka jeżynowa jest także źródłem antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki, a co za tym idzie spowalniają procesy starzenia się organizmu.      

A może nalewka z pigwy? Jest równie smaczna i ma mnóstwo właściwości leczniczych.

Co zrobić z jeżyn z nalewki?  

Owoce, które poddaliśmy maceracji i odcisnęliśmy z alkoholu, nie są nam już potrzebne w dalszych procesach dojrzewania nalewki. Wiele osób je po prostu wyrzuca, ale my polecamy zalać je wódką lub białym wytrawnym winem. Po kilku tygodniach otrzymamy smakowy trunek, który warto podawać z lodem lub wodą gazowaną w formie orzeźwiającego drinka. Jeżyny z nalewki można także: 

  • zmiksować i dodawać do aromatycznej herbaty z prądem, 
  • przetrzeć przez sito, wymieszać z miodem i serwować do naleśników lub deserów na zimno, 
  • umieścić w suszarce do warzyw na kilkanaście godzin i podawać w formie słodkiej przekąski, 
  • zalać galaretką i dekorować nią sernik na zimno
  • dodawać do ciast i kruchych babeczek. 

Zamiast wyrzucać jeżyny można je potraktować jako ozdobę deseru lud drinka, a zimą serwować do aromatycznego grzańca. Możliwości jest mnóstwo. Pamiętajmy jednak, że owoce z nalewki mogą spożywać tylko osoby pełnoletnie. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne