Bitki wołowe w sosie własnym

Ocena:

4.02 (393)

  • 60 min.
  • dla 10 osób
  • łatwy

Bitki wołowe w sosie własnym to pyszna propozycja na tradycyjny, domowy obiad dla całej rodziny. Najlepiej smakują serwowane w towarzystwie purée ziemniaczanego czy młodych ziemniaczków, buraczków zasmażanych lub ogórków kiszonych. Tak przygotowana wołowina jest niezwykle krucha i soczysta w środku, a jej atutem jest ciemny i esencjonalny sos własny. Poniżej podajemy najlepszy i najłatwiejszy przepis na to pyszne danie. 

Składniki:

  • wołowina  700 g

  • cebula  1 szt.

  • sól  3 g

  • pieprz  3 g

  • mąka  80 g

  • olej  60 ml

  • jogurt naturalny  60 ml

  • pieczarki  500 g

  • liść laurowy  1 szt.

  • ziele angielskie  2 szt.

Bitki wołowe w sosie własnym - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przepis na bitki wołowe zaczynamy od przygotowania mięsa. Wołowinę myjemy, delikatnie osuszamy ręcznikiem papierowym, a następnie kroimy w plastry i cienko rozbijamy. Każdy plaster doprawiamy solą i pieprzem, po czym obtaczamy w mące. Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy na nim mięso z obu stron na złoto. Usmażone kawałki zdejmujemy z patelni i przekładamy do garnka.

    rozbijanie-miesa
  • Krok 2:

    Pieczarki myjemy, obieramy i kroimy w plasterki, a cebulę w talarki. Następnie smażymy na tej samej patelni co mięso. Najpierw wrzucamy cebulę i kiedy się zeszkli, dodajemy pieczarki. Mięso i warzywa przekładamy do rondelka i wlewamy wodę, tak aby wystawała na około 1,5 cm ponad mięso. Dodajemy listki laurowe i ziele angielskie i wszystko razem dusimy na wolnym ogniu, aż mięso zmięknie. Pod koniec duszenia dodajemy 35 gramów jogurtu naturalnego, zagęszczamy sos mąką i doprawiamy solą oraz pieprzem.

    cebula

Porady

  • Bitki wołowe można serwować z ziemniakami, kaszą, ryżem, kluskami śląskimi czy  kopytkami. Dobrze sprawdzą się także kartacze czy też pyzy. Z kolei w roli przystawki do bitek wołowych można podawać ogórki kiszone lub zasmażane buraczki – wszystko razem stworzy znakomity, domowy i tradycyjny obiad. 
  • Mięso wołowe można dusić w wodzie lub bulionie - w ten sposób bitki wołowe i sos do nich będą bardziej aromatyczne.
  • Na bitki wołowe dobrze sprawdzi się mięso z udźca, np. krzyżówka, zrazówka bądź ligawa (bitki z ligawy wołowej to popularny wariant tego dania). Opcjonalnie możemy wykorzystać również rostbef, który jest bardzo delikatnym mięsem lub łopatkę wołową. Przy rozbijaniu mięsa wołowego warto pamiętać, że nie rozbija się ono tak dobrze i szybko jak np. wieprzowina czy drób. 
  • Dobrym pomysłem jest przygotowanie wołowiny w sosie sojowym – w takim przypadku sos sojowy należy dodać zamiast soli. 
  • Bitki wołowe najlepiej smakują w sosie własnym, ale z powodzeniem możemy wypróbować inne, popularne wariacje na temat tego dania, np. bitki wołowe w sosie musztardowym. 
     
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Bitki wołowe z warzywami 


Bitki wołowe w sosie własnym są tak pyszne, że nie potrzebują wielu dodatków. Jednakże nasz przepis możemy nieco zmodyfikować i wzbogacić o kilka składników, w tym np. o pieczarki czy grzyby leśne. Ciekawą propozycją są również bitki wołowe z warzywami – marchewką, papryką, pietruszką i porem, które obieramy, kroimy i dusimy z mięsem aż do miękkości. Warzywa możemy serwować także oddzielnie, np. podpieczone lekko w piekarniku tak, by zachowały swą chrupiącą formę. 


Jak zrobić, by bitki wołowe były miękkie? 


Wołowina nie jest najchętniej wybieranym mięsem, co związane jest ze stosunkowo trudną obróbką oraz jej ceną, która jest dość wysoka, zwłaszcza jeśli porównamy ją z ceną wieprzowiny czy drobiu. Mimo wszystko wołowina jest bardzo dobrym mięsem o bardzo szerokim zastosowaniu – możemy przygotowywać z niej steka, tatara, burgera, roladę śląską, bitki czy gulasz. Przyrządzenie dobrych - kruchych, miękkich i soczystych bitek wołowych nie jest trudnym zadaniem. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że jeśli chcemy, by nasze bitki wołowe były miękkie, to należy je odpowiednio długo dusić -  od 40 do 60 minut. 


Jak wybrać mięso na bitki wołowe? 


Nie da się ukryć, że najważniejszą kwestią przy przygotowaniu bitek wołowych jest odpowiedniej jakości mięso, które powinno być dostosowane do rodzaju dania – nie każdą część wołowiny można wykorzystać na bitki, na gulasz czy też do tatara. Poszczególne części wołowiny mają swoje przeznaczenie i należy się nim kierować, wybierając mięso na bitki wołowe. Najlepiej postawić na rostbef, czyli tylną część wołowiny, ulokowaną pomiędzy antrykotem a udźcem. Charakteryzuje się on zwartą i jędrną strukturą, a także niezwykle delikatnym smakiem. Świetnie się sprawdza do pieczenia i duszenia – możemy przygotować z niego nie tylko bitki wołowe, ale również gulasz. Na bitki możemy wykorzystać również udziec, czyli tylną część tuszy wołowiny o zróżnicowanym smaku i strukturze.  Udziec składa się z kilku części w tym m.in. z ligawy, części zrazowej zewnętrznej oraz wewnętrznej, a także części krzyżowej. Z powodzeniem możemy przygotować z niego bitki, jest to część wołowiny o bardzo dobrej jakości, ale niestety również dość wysokiej cenie. Udziec wołowy może posłużyć nam także do przygotowania tatara.  

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne