Co zrobić, aby móc zachować smak grzybów na dłużej? Z reguły uwielbiamy je marynować, dusić w maśle klarowanych czy suszyć. Doskonale podkreślają smak wielu potraw, które są mięsne lub wraz z duszonymi warzywami. To także nieoceniony dodatek do rosołu czy wigilijnych dań. Dary lasu możemy wykorzystać także w innej formie. Idealnie do tego nadadzą się kanie, które zbierzecie jeszcze w sierpniu czy we wrześniu. Sprawdźcie, jak je przerobić.

Co zrobić, aby grzyby nie dawały posmaku goryczki w daniach?

Pierwszym, kluczowym aspektem jest odpowiedzialne kupowanie i zbieranie grzybów. Pierwszą możliwością są źle dobrane grzyby, które maja w sobie goryczkę. Co za tym idzie, mogą być niejadalne lub trujące. Nigdy nie kupujcie tych, których nie jesteście pewni - podobnie ze zbieraniem. Zasada znana od lat - nie znasz, zostaw.

W innym przypadku, grzyby mogą pozostawiać goryczkę wtedy, gdy zostały źle wypłukane po ususzeniu. Resztki igliwia, ziemi czy resztek ściółki może odpowiadać za niedobry smak. Pamiętajcie, aby kilkakrotnie przepłukać je przed dodaniem do dań - w przeciwnym wypadku danie z trudnością da się odratować.

Jak zrobić przyprawę z kani do dań?

Kanie to przepyszne grzyby, które z reguły są zjadane w postaci wegańskich kotletów "schabowych". Pyszne, soczyste i niezwykle jędrne grzyby, które są sycące, jak mięso. Niewiele osób jednak wie, ze świetnie nadają się także do marynowania czy przechowywania w maśle klarowanym. Mają wtedy orzechowy posmak, który przenika dania mięsne oraz zupy krem.

Innym rarytasem są suszone kanie, a z nich - mielona przyprawa. Jak ją zrobić? Wybierzcie sprawdzoną suszarkę do grzybów lub oczyszczone kanie nawińcie na sznurek. Ususzcie w suchym i ciepłym miejscu. Możecie zrobić to także w piekarniku, przez kilka godzin, w niskiej temperaturze. Po tym, jak będą bardzo chrupkie i wysuszone, przełóżcie je do blendera. Zmiksujcie na szybkich obrotach, aż powstanie proszek z kani.

Nie otwierajcie wieczka blendera zbyt szybko, gdyż delikatny i niezwykle lekki pyłek z grzybów będzie unosił się jeszcze przez kilka sekund wewnątrz pojemnika. Przyprawę przechowujcie w szklanym, zamykanym słoiczku. Doprawiajcie nią mięso, zupy, gulasze oraz inne dania, które wymagają podkręcenia smaku umami.