Podbiał pospolity o żółtych kwiatach i rozłożystych liściach można spotkać już marcu. Często mylony jest z mniszkiem lekarskim, jednak ten drugi kwitnie dopiero w maju. Podbiał rośnie na miedzach, nieużytkach, wysypiskach, ale też łąkach i trawnikach.

Podbiał pospolity - jak go rozpoznać

Podbiał pospolity ma łodygę pokrytą brązowymi łuskami i dorasta do wysokości około 25 cm. Na szczytach pędów tworzą się kwiaty zebrane w koszyczek, o średnicy wynoszącej około 2 cm. Mają jasnożółte zabarwienie i z wyglądu przypominają kwiaty mniszka lekarskiego. Rośliny jednak łatwo rozróżnić, bo kwiaty podbiału zakwitają już na przełomie marca i kwietnia, a mniszka dopiero w maju. W ciągu dnia koszyczek jest otwarty, natomiast nocą zamknięty. Natomiast liście pojawiają się dużo później niż kwiaty. Ich rozpoznawalnym znakiem jest meszek znajdujący się na spodzie liści. Mają przyjemną w dotyku teksturę i rozłożystością dorównują otwartej dłoni dorosłego człowieka. Są ostre i ząbkowane, a także lekko błyszczące. Największe okazy mogą mieć do 30 cm rozpiętości.

Podbiał pospolity - właściwości zdrowotne

Dzięki wysokiej zawartość flawonoidów, garbników, śluzów, karotenoidów oraz wielu innych substancji, podbiał ma silne właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Dlatego stosowany jest w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, zwłaszcza tych przebiegających z mokrym lub suchym kaszlem oraz bólem gardła.

Podbiał pospolity jest stosowany pomocniczo w:

  •     zapaleniach oskrzeli,
  •     astmie,
  •     rozedmie płuc,
  •     uporczywym kaszlu,
  •     bólach gardła,
  •     zapaleniu krtani,
  •     wypryskach skórnych,
  •     odciskach,
  •     gojących się ranach,
  •     ułatwieniu odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny

Sok z podbiału pospolitego

Zebrane łodyżki oraz kwiaty podbiału przemyjcie pod bieżąca lub filtrowaną wodą. Następnie delikatnie osuszcie ręcznikiem papierowym i przemyjcie kilkoma kroplami spirytusu lub wódki. Zmiksujcie całość za pomocą blendera. Do całości wlejcie tyle wody, aby lekko rozwodnić masę. Przełóżcie do słoika, a następnie pozostawcie na około 12-18 godzin. Przeciśnijcie przez gazę i wlejcie sok do słoiczka. Tak przygotowany sok z podbiału możecie zamrozić w foremkach do lodu i zawinąć w foliowy woreczek.

Stosowanie: W przypadku trudności z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny czy przy uporczywym kaszlu, 1 łyżkę świeżego, albo 1 kostkę zamrożonego soku rozpuśćcie w 1/2 szklanki przegotowanej wody i popijajcie w ciągu całego dnia. Nie wyrzucajcie suchej masy po odciśnięciu wywaru. Jest doskonała jako kojący opatrunek na ciepło przy siniakach, ranach zewnętrznych oraz wypryskach skórnych.

Syrop z podbiału pospolitego

Do przygotowania syropu wykorzystajcie zarówno łodygi, jak i kwiaty podbiału pospolitego. Po zebraniu świeżych roślin dokładnie je wypłuczcie pod wodą i osuszcie ręcznikiem papierowym. Pokrójcie drobno kwiaty i łodyżki, delikatnie skropcie alkoholem i odstawcie na 30 minut w zamkniętym słoiku. Po tym czasie wrzućcie zioła do wrzątku (na 200 ml rozdrobnionych, lekko ubitych ziół, 1 szklanka wody), przykryjcie garnek i pozostawcie na kolejny dzień na około 24 h - w ten sposób zioła oddadzą najwięcej właściwości do tworzonego syropu. Przecedźcie dokładnie zioła i odlejciej mieszankę do słoika. Jeżeli chcecie go przechowywać bez konieczności pasteryzacji, dodajcie cukier w proporcji 1:1. W przypadku pasteryzacji, wystarczy stosunek 1:10 cukru wobec całego wywaru.
Stosujcie 2 łyżki na 1/4 szklanki wody 2-3 razy dziennie w stanach uporczywego kaszlu, obniżonej odporności czy alergiach oddechowych.

AdobeStock

W późniejszym terminie, w maju, zbieramy kwiaty na syrop z mniszka lekarskiego. Jest on niezawodny w przypadku oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz wiosennych przeziębieniach czy kaszlu.

Naturalne preparaty z podbiałem

W Polsce są dostępne już gotowe preparaty fitofarmakologiczne w tym: sok z podbiału z etanolem, liść podbiału suszony, tabletki do ssania na gardło z dodatkiem tymianku oraz syrop z podbiału pospolitego. Działają wspomagająco zarówno przy uporczywym kaszlu, problemach układu oddechowego jak i zapaleniu krtani czy problemie odkrztuszania zalegającej wydzieliny.