Byliście już na grzybobraniu w tym roku? Jeśli nie nadążacie z jedzeniem swoich zbiorów na bieżąco, koniecznie ususzcie je, aby mieć zapas pachnącego dodatku do gotowania na cały rok. Wcześniej jednak pamiętajcie o kilku ważnych zasadach, aby nie zmarnować leśnych skarbów. Okazuje się bowiem, że niektóre okazy nie nadają się do suszenia i po prostu szkoda je w ten sposób marnować. Zobaczcie, o których gatunkach mowa.

Czy przed suszeniem grzybów należy je umyć?

Choć oczyszczenie grzybów jest bardzo ważne, to należy wiedzieć, jak to poprawnie zrobić. Niektórym bowiem od razu na myśl przychodzi mycie pod wodą, a to najgorsze, co możemy zrobić. Należy raz na zawsze zapamiętać, że grzybów lepiej nie myć przed suszeniem, gdyż nadmierna wilgoć może powodować pleśnienie, a to bardzo niebezpieczne. 

Nie znaczy to jednak, że grzybów nie trzeba oczyścić. Wręcz przeciwnie, to absolutnie konieczne. Należy jednak robić to pędzelkiem lub miękką szczoteczką. Najpierw pozbywamy się resztek piasku i zanieczyszczeń przy użyciu któregoś z tych przyrządów, a następnie delikatnie skrobiemy grzyby niewielkim nożykiem. Na koniec wycieramy oczyszczone grzyby suchą szmatką i gotowe.

Suszenie grzybów - różne metody

Kiedy grzyby są już pięknie oczyszczone, możemy brać się za suszenie. Tutaj do wyboru pojawia się kilka metod:

  • na słońcu lub na nitce nad kaloryferem, (trwa to około tydzień),
  • w piekarniku (czas suszenia wynosi wtedy około 10-12 godzin),
  • w specjalnej suszarce (czas trwania to ok. 6 godzin).

Jakie grzyby nie nadają się do suszenia?

Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet trzymając się wszystkich powyższych zasad i wystrzegając się każdego błędu, nie wszystkie grzyby uda się ususzyć. Niektóre gatunki po prostu się do tego nie nadają, a wśród nich wymienić można rydze, kurki i gąski, czyli grzyby blaszkowate, które kruszą się podczas suszenia. Ponadto rydze zawierają dużo białka, które podczas suszenia wydziela toksyny, natomiast kurki po prostu stają się wtedy gorzkie. Do suszenia nie są najlepsze również kanie, które w tym procesie tracą dużą część smaku.