Owoce pod kruszonką to, obok jogurtu z owocami czy domowych lodów, najłatwiejszy deser, jaki możecie zrobić w bardzo krótkim czasie - i to na ciepło. W połączeniu z porcją lodów obok, będzie smakować nawet największym łasuchom. Nawet tym, którzy do pełni kulinarnego szczęścia potrzebują pracochłonnych, wielowarstwowych ciast przekładanych kremem. 

Najlepsza kruszonka pod słońcem - kluczem są proporcje

Oryginalna, klasyczna kruszonka zakłada proporcje 2:1:1, gdzie na każde 2 części mąki przypada po 1 części masła i cukru. Możecie też je zmieniać - jeśli wolicie, by kruszonka była bardziej maślana, sucha czy mniej słodka - każdemu wg upodobań i potrzeb. 

Kruszonka lub i chętnie przyjmie również różne dodatki, np. wiórki kokosowe, szczyptę mielonego kardamonu, startą skórkę z pomarańczy, cytryny lub wnętrze laski wanilii - dzięki temu będzie jeszcze bardziej aromatyczna. Ciekawym pomysłem będą również owoce, np. śliwki zapiekane pod kruszonką z dodatkiem cynamonu. Deser zyska w ten sposób korzenny smak. Cynamon doskonale pasuje nie tylko do jabłek, ale i do śliwek.

Śliwki pod kruszonką - przepis 

Składniki:

  • 100 g mąki pszennej
  • 50 g cukru
  • 50 g masła
  • 600-700 g mięsistych śliwek (lub innych ulubionych owoców)
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 3 łyżki miodu wielokwiatowego, lipowego lub gryczanego (jeśli wolicie mniej słodkie desery - gryczany także będzie pasował do cynamonu)

Sposób przygotowania:

  1. Umyjcie, osuszcie i wypestkujcie śliwki. Przekrójcie je na pół.
  2. Pokrójcie do miski w kostkę 50 g masła, wsypcie też cukier i mąkę. Rozetrzyjcie w dłoniach na grudki różnej wielkości.
  3. Rozpuśćcie na patelni 1 łyżkę masła i wrzućcie na nią śliwki. Smażcie 3 minuty, często mieszając. Doprawcie miodem i wymieszajcie, smażąc owoce przez kolejne 3-4 minuty. Owoce powinny pozostać w kawałkach - bez rozpadania się jak na dżem.
  4. Gorące owoce przełóżcie do naczynia żaroodpornego. Posypcie kruszonką.
  5. Nagrzejcie piekarnik do 170 st. C i pieczcie przez ok. 20 minut, aż wierzch się zrumieni.

Jak zrobić kruszonkę idealną?

Cukier do kruszonki powinien być drobnoziarnisty - choć niektórzy wolą czuć „pod zębem” strzelające wraz z kruszonką grubsze kryształki cukru. Jeśli tak właśnie lubicie, może zostać zwykły. Kruszonka doskonała powinna mieć grudki o różnej strukturze i wielkości, a mąka po jej wyrobieniu nie powinna osypywać się z dłoni. Najłatwiej będzie wam uzyskać taką kruszonkę, wyrabiając ją ręcznie. Wyczujecie w ten sposób teksturę i nie przedobrzycie, o co łatwo w przypadku kruszonki wyrabianej robotem. Zajmie wam to jedynie ok. 5 minut.

Jeszcze lepiej, jeśli zamiast dłoni użyjecie do tego noża - siekając nim składniki, nie ocieplicie niechcący masła (które powinno pozostać jak najzimniejsze). Kruszonka z masła w temp. pokojowej najprawdopodobniej wam nie wyjdzie - będzie za bardzo się lepić i nie stworzy bryłek. Ciasto możecie też zlepić w kulę i włożyć do lodówki, a następnie zetrzeć na tarce wprost na deser, tuż przed włożeniem do pieca.