Na straganach i w marketach możemy obecnie przebierać w różnego rodzaju gatunkach śliwek. Fioletowe, żółte i te czerwonawe rodzaje uśmiechają się do nas zza lady i aż proszą się, aby zabrać je do kuchni. Zwykle robimy z nich powidła, gotujemy kompoty i pieczemy rozmaite ciasta, ale to nie koniec pysznych pomysłów. Spróbujcie tego przepisu, a będziecie zaskoczeni efektem. Wystarczy wsypać je do reklamówki i cierpliwie poczekać.

Ocet ze śliwek - z czym to się je?

Choć w naszych sklepach na półkach zdecydowanie króluje ocet spirytusowy, jabłkowy, winny i balsamiczny, to w Azji dużą popularnością cieszy się ocet umeboshi, wytwarzany z japońskich śliwek Ume. Jak smakuje umeboshi? Te kiszone śliwki mają wyjątkowy kwaśno-słony posmak, a powstały z nich ocet sprawdza się do wielu przeróżnych dań. Ten mało znany przysmak dostaniecie w sklepach z kuchniami świata, jednak wcale nie musicie tam iść, bo podobny przysmak zrobicie z naszych mirabelek i to w domowym zaciszu. Taki ocet śliwkowy powstaje dzięki marynowaniu śliwek w soli, a najlepiej sprawdza się do tego ta morska, gruboziarnista. Zobaczcie, jak zrobić to krok po kroku.

Jak zrobić ocet ze śliwek mirabelek?

Tradycyjny przepis na ocet umeboshi nie należy do najprostszych i najszybszych, ale możemy go nieco zmodyfikować, używając naszych mirabelek. Co prawda domowy ocet zwykle robi się go w szklanych słojach lub pojemnikach, jednak wystarczy wam do tego nawet zwykła foliowa torebka. Ważne tylko aby była szczelna i dość gruba, bo szkoda by było, żeby przepuszczała nasz cenny ocet śliwkowy. Musimy też koniecznie zadbać o to, by nasz woreczek foliowy był czysty, gdyż w przeciwnym razie ocet ze śliwek się nie uda i cała praca pójdzie na marne. 

Teraz wystarczy tylko wsypać śliwki w całości do reklamówki i zasypać je gruboziarnistą solą. Tak przygotowany woreczek szczelnie zawiązujemy, przyciskamy czymś ciężkim i odstawiamy na około tydzień. Wszystko zależy jednak od warunków pogodowych i stopnia dojrzałości naszych owoców, dlatego całość może potrwać nawet do kilku tygodni.

Ocet śliwkowy - do czego go używać?

Tak przygotowany domowy ocet śliwkowy będzie świetnym dodatkiem do:

  • sałatek i surówek,
  • marynat do mięs,
  • domowych przetworów,
  • wszelkiego rodzaju sosów i dressingów.