Mąka ryżowa, bo o niej mowa, otrzymywana jest ze zmielonych ziaren ryżu i ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Uzyskuje się ją zarówno z ryżu białego, jak i brązowego. Najczęściej w sprzedaży można dostać:

  • mąkę ryżową klasyczną (tradycyjną),
  • mąkę ryżową pełnoziarnistą,
  • mąkę ryżową z ryżu kleistego.

Najbardziej neutralna w smaku, a przez to mająca najszersze zastosowanie jest oczywiście mąka ryżowa klasyczna. Mąka ryżowa pełnoziarnista pochodzi z pełnego przemiału całych ziaren, natomiast mąka z ryżu kleistego, nazywana mąką ryżową słodką, wykorzystywana jest przede wszystkim w deserach i jako zagęstnik.

Właściwości mąki ryżowej

Chyba największą zaletą mąki ryżowej jest fakt, że nie zawiera glutenu. Dodatkowo jest lekkostrawna, bogaty w węglowodany, a pełnoziarnista stanowi bardzo dobre źródło błonnika, który reguluje prace jelit. W mące ryżowej znajdują się także witaminy B3 (niacyny), żelazo, cynk, miedź, mangan, wapń, magnez, sporo fosforu oraz przede wszystkim potasu. Ze względu na swoją neutralność mąka ryżowa jest polecana osobom ze skłonnościami do alergii - mąka ryżowa bowiem nie uczula. Ma niski indeks glikemiczny, bo wynosi zaledwie 40, a dodatkowo jest niskokaloryczna, w 100 g znajduje się ok. 350 kcal.

Włączenie mąki ryżowej do diety może korzystnie wpłynąć na obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz poprawę prawidłowego stężenia cukru we krwi. Ma też korzystny wpływ na układ kostny, nerwowy oraz barierę immunologiczną organizmu. Przy regularnym spożywaniu tego produktu można również zauważyć poprawę stanu włosów, skóry oraz paznokci.

W mące ryżowej na szczególną uwagę zasługuje obecność lignanów, które wykazują właściwości prozdrowotne – nazywa się je fitoestrogenami, ponieważ po przedostaniu się do organizmu pomagają wyregulować gospodarkę hormonalną. Obecność lignanów w diecie może być tarczą chroniącą przed rakiem piersi oraz jajników, rakiem prostaty oraz okrężnicy. Ze względu na zawartość lignanów mąka ryżowa może ponadto chronić przed osteoporozą. Warto wiedzieć, że lignany to bardzo silne przeciwutleniacze, które przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się organizmu.

Mąka ryżowa - zastosowanie w kuchni

Trudno wyobrazić sobie kuchnię azjatycką bez mąki ryżowej. Stanowi podstawę takich produktów jak makaron ryżowy czy papier ryżowy, jest też składnikiem wielu potraw. Wykorzystywana jest do przygotowania placków, naleśników, omletów, ciast, babeczek, ciastek, chleba, bułek, blinów, racuchów. Można nią zagęszczać sosy oraz zupy, stosować jako panierkę do mięs. W zasadzie nie ma większych ograniczeń co do jej zastosowania. Ze względu na swój łagodny, neutralny smak mąka ryżowa może być używana w dowolnych daniach, zarówno słodkich, jak i wytrawnych.



Mąkę ryżową można bez problemu używać do przygotowywania wypieków. Trzeba tylko zwrócić uwagę na odpowiednie proporcje w stosunku do oryginalnego przepisu i dodać odpowiednią ilość wody. Ciasta przygotowywane na bazie tego produktu mogą być nieco suche, dlatego warto zmniejszyć ilość mąki w stosunku do wartości podanej w przepisie (1 szklanka mąki pszennej = 3/4 szklanki mąki ryżowej). Świetnie nadaje się również do produkcji domowego chleb oraz bułek.

Jednym z pomysłów na wykorzystanie mąki ryżowej jest przepis na omlet cytrynowy.

Omlet cytrynowy z mąki ryżowej

Do jego przygotowania potrzebujecie:

  • 2 łyżki mąki ryżowej
  • 2 jajka
  • 1 łyżka mleka
  • łyżeczka soku z cytryny
  • szczypta soli
  • tłuszcz do smażenia (np. masło klarowane)

Zacznijcie od zmiksowania na gładko wszystkie składniki na omlet. Na rozgrzanej patelni roztopcie tłuszcz. Wylejcie masę na patelnię i smażcie na najmniejszym ogniu pod przykryciem przez kilka minut. Kiedy wierzch się zetnie, przewróćcie omlet na drugą stronę (najlepiej przyłożyć talerz, obrócić patelnię i zsunąć omlet z powrotem, aby się dosmażył). Zrumieniony omlet  zdejmijcie z patelni i podawajcie z ulubionymi dodatkami (np. miodem, posiekanymi orzechami, serkiem waniliowym, owocami itp.).

Polecamy również przepisy na:

Jak zrobić mąkę ryżową?

Jeśli nie uda wam się kupić mąki ryżowej, albo uznacie, że cena jest za wysoka, mamy dobrą wiadomość, bo mąkę ryżową można zrobić samemu.
Ziarna ryżu wystarczy wsypać do młynka do kawy, blendera albo malaksera o wysokiej mocy i zmiksować do uzyskania sypkiej konsystencji. Ziaren nie trzeba wcześniej gotować. Żeby w ten sposób otrzymana domowa mąka ryżowa była jak najzdrowsza, najlepiej wybrać ryż basmati, ryż brązowy czy ryż jaśminowy. Można też wybrać ryż czarny i z niego zrobić domową mąkę w nietypowym kolorze.