Pierogi czy kluski leniwe - te dwie wersje funkcjonują nieprzerwanie w polskich domach. Rozpływają się w ustach - zwłaszcza podawane z dodatkiem bułki tartej podsmażanej z odrobiną masła. Mogą być uzupełnione także miodem, śmietaną czy tez podane bez żadnej okrasy. Bez względu na to, jaki dodatek preferujecie, najważniejsze jest bazowe ciasto na kluski. Źle dobrane proporcje i nieodpowiednio wymieszane, mogą być przyczyną twardych lub rozwalających się klusek podczas gotowania.

Z jakiej mąki najlepiej zrobić kluski leniwe?

Przygotowując kluski leniwe, należy pamiętać o prostocie. Twaróg lub ser kremowy to podstawa. Jednak jeżeli chodzi o mąkę, nie można zbytnio kombinować. Zwykła mąka pszenna w typie 650 lub 450 w zupełności wystarczy. To klasyki, które sprawią, ze nigdy nie oszukacie się na własnych wyrobach czy wypiekach. Jeżeli chcecie użyć pełnoziarnistej, pamiętajcie, aby dolać odrobinę wody - dzięki temu uaktywnicie formowanie się glutenu podczas wyrabiania klusek.

Kluski leniwe na mące żytniej czy bezglutenowej są możliwe, jednak to dość ryzykowne. Ciasto może się rozpaść lub delikatnie wałkować. W tym przypadku lepiej wykorzystać mąkę orkiszową białą. Doskonale wpływa na zdrowie jelit, a przy tym to inna odmiana pszenicy. Spróbujcie ją wykorzystać przy kolejnym przepisie na kluski.

2 patenty, aby kluski leniwe rozpływały się w ustach

Chcecie się dowiedzieć, co zdradziła nam znajoma kucharka? Z pewnością nie będzie miała nam za złe, ze wyjawimy wam ten sekret. Przecież nikt nie chce zjadać twardych i nieapetycznych klusków. Sprawdźcie poniżej, o co dokładnie chodzi:

  • do ciasta na kluski leniwe, nie powinno dodawać się zbyt dużej ilości mąki - ciasto wyrabiajcie tak, aby było luźne i formowalne. Obsypcie niewielką ilością mąki, aby podczas układania wałka, łatwiej się go kroiło i odklejało od blatu kuchennego czy silikonowej maty.
  • kolejnym patentem jest ubicie białek i wmieszanie do ciasta na pierogi leniwe - sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku, gdy używamy twarogu, który sami mieliliśmy. Zdarza się, ze może mieć zbyt ciężką konsystencję. Ubite białka pomogą w lżejszej i przyjemniejszej konsystencji po ugotowaniu we wrzątku. Będą pyszne i delikatniejsze, niż zazwyczaj - spróbujcie wykorzystać oba petenty.