Uwielbiamy kuszoną kapustę z koperkiem, koniecznie młodą, kapustę zasmażaną i dania, w których występuje na pierwszym planie lub gdzieś w tle, jak choćby pyszne gołąbki i bigos. Zanim ją zjemy w takiej postaci, musimy ją przygotować, a przede wszystkim prawidłowo poszatkować. Jak poszatkować kapustę? Podpowiadamy.

Szatkowanie kapusty na pierwszy rzut oka wydaje się być trudnym zadaniem. To tylko pozory. Za pierwszym razem z pewnością zajmie to trochę czasu, ale gdy zyskamy odrobinę wprawy, będziemy radzić sobie z tym bez najmniejszego problemu. Tym bardziej, że do dyspozycji mamy szereg przydatnych narzędzi, z którymi szatkowanie kapusty staje się banalnie proste.

Czym najlepiej szatkować kapustę?

Zanim odpowiemy na postawione wyżej pytanie, najpierw wypada zastanowić się, czym kapusty szatkować nie należy. Niektóre osoby używają do szatkowania blendera. To prawda, ten przyrząd kuchenny, który charakteryzuje się niezwykle rozbudowaną funkcjonalnością, poradzi sobie z tym bez problemu, ale taka metoda ma dwie istotne wady. Po pierwsze, wiele blenderów jest w stanie poszatkować kapustę wyłącznie na drobne kawałeczki, a tak przygotowana będzie miała wyraźnie ograniczone zastosowanie w kuchni. Po drugie, podczas szatkowania blenderem, z kapusty uchodzi niemal cały sok, co nie pozostaje bez wpływu na walory smakowe i właściwości warzywa.

Jeżeli nie blender, to co najlepiej nada się do tego zadania? Jedną z opcji jest specjalna szatkownica/krajalnica do kapusty. Tego typu akcesoria występują w wielu wariantach, które należy dzielić przede wszystkim na szatkownice ręczne i mechaniczne (istnieją też urządzenia napędzane silnikiem elektrycznym, ale ich zastosowanie właściwie nie wykracza poza strefę przemysłową).

Pierwsza grupa szatkownic może przypominać tarkę lub nóż. Elementem, który odpowiada za szatkowanie warzywa, jest ostrze umieszczone w dość szerokiej szczelinie. Krajalnica mechaniczna jest wyposażona w korbkę, którą wprawiamy ostrza w ruch. Przypomina nieco maszynkę do mielenia mięsa wyposażoną w duży bęben.

Na którą warto się zdecydować? Jeżeli nie zamierzamy kisić kilku beczek kapusty, zakup modelu mechanicznego nie ma sensu. Taki przyrząd zajmuje sporo miejsca i jest kosztowny. Krajalnica ręczna jest znacznie mniejsza i tańsza. To prawda, nie nadaje się do szatkowania wielu główek kapusty naraz, ale w typowym zastosowaniu domowym sprawdzi się dobrze.

Czy ręczna szatkownica jest najlepszym narzędziem do szatkowania kapusty? Tak i nie. Ze swojej funkcji wywiązuje się wzorowo, jednak należy pamiętać, że nie musimy kupować dedykowanego urządzenia, by łatwo pokroić warzywo na równe kawałki. Szatkownicę bez problemu zastąpimy narzędziami, które znajdą się w każdej kuchni. Mowa o nożu i tarce.

Jak poszatkować kapustę nożem?

Wysokiej jakości, dobrze naostrzony nóż pozwoli nam wykonać większość prac kuchennych. Dotyczy to także szatkowania kapusty. Do tego zadania najlepiej nadają się noże z długą i szeroką głownią, tzw. noże szefa kuchni. Masywna, ciężka główka nie poddaje się łatwo, więc wybór odpowiedniego narzędzia jest niezwykle istotny.

W pierwszej kolejności, należy odpowiednio przygotować kapustę. Oderwijcie zewnętrzne liście i umyjcie warzywo. Następnie przekrójcie ją na pół, wbijając w głąb warzywa w poprzek. Najprawdopodobniej napotkacie pewien opór, ale możecie łatwo rozwiązać ten problem, uderzając nożem kilkukrotnie o blat roboczy (albo o deskę do krojenia). Obie połówki przekrójcie na ćwiartki i odetnijcie z nich głąb (tylko jednolicie białą część). 

Przygotowaną ćwiartkę umieśćcie na desce do krojenia i ustawcie liśćmi w swoją stronę. Siekajcie w poprzek i tak samo postępujcie z kolejnymi ćwiartkami. W ten sposób, uzyskacie idealnie równe paski.

Niektórzy kroją kapustę w nieco inny sposób – usuwają korzeń jeszcze przed podzieleniem warzywa na mniejsze fragmenty, wycinając okrągły otwór. Tak też można to zrobić, ale warto zdać sobie sprawę z tego, że taka technika jest znacznie trudniejsza i stwarza wyraźnie większe ryzyko skaleczenia się. Zamiast niepotrzebnie utrudniać sobie pracę, warto polegać na łatwiejszych i bezpieczniejszych metodach.

Jak poszatkować kapustę na tarce?

Jeszcze łatwiej poszatkujecie kapustę na zwykłej tarce kuchennej. Najpierw będziecie musieli przygotować warzywo w taki sam sposób, jak do szatkowania nożem – pokroić je w ćwiartki i usunąć głąb. Następnie podzielcie ćwiartki na mniejsze kawałki, o wielkości, która pozwoli wam swobodnie pracować na tarce.

Do szatkowania kapusty możecie wykorzystać jedną z dwóch stron tarki – zaopatrzoną w duże oczka albo w ukośne, zaostrzone szczeliny. Na dużych oczkach uzyskacie drobne kawałeczki warzywa, które bez żadnych innych czynności będziecie mogli wykorzystać do przygotowania farszu lub warzywnych kotlecików. Korzystając ze szczelin, uzyskacie ładne, równomierne paski.

Tarka to niezwykle skuteczne narzędzie do szatkowania, musicie jednak pamiętać, że przygotowywana w ten sposób, kapusta „puści” trochę soku, jednak znacznie mniej niż szatkowana przy pomocy blendera.

Jak poszatkować kapustę pekińską?

Szatkowanie kapusty pekińskiej jest znacznie łatwiejsze niż jej białego czy czerwonego odpowiednika. Wynika to z faktu, że warzywo jest mniejsze (a przez to poręczniejsze), lżejsze, a jego struktura nie jest tak bardzo zwarta. To sprawia, że bez większego problemu poszatkujecie ją przy pomocy noża.

W pierwszej kolejności, kapustę pekińską należy przekroić na pół. Następnie, z obu połówek odetnijcie głąb. Teraz podzielcie połówki na ćwiartki i każdą z nich przekrójcie na pół. Kapusta jest już gotowa do szatkowania. Łatwe, prawda?

Jak poszatkować kapustę na bigos?

Bigos to przysmak, który uświetnia wiele uroczystych okazji, ale jego wyborny smak sprawia, że większość z nas lubi zajadać się nim nie tylko w święta. Owszem, przygotowanie domowego bigosu jest dość czasochłonne, ale finalny efekt jest tego wart.

O smaku bigosu decyduje przede wszystkim rodzaj kapusty, jaki wybierzemy. Przygotowując to danie z kapusty kiszonej, najczęściej musimy ją tylko odcisnąć z soku. Jeżeli jednak uznacie, że kawałki są zbyt duże, poszatkujcie je nożem. Możecie też użyć do tego kuchennych nożyc. W ten sposób, w mgnieniu oka poradzicie sobie z tym zadaniem.

Jeżeli w planach macie bigos z białej kapusty, szatkowanie będzie nieuniknione. Warzywo poszatkujcie na drobne kawałeczki. Zbyt długie sprawią, że gotowe danie straci nieco walorów wizualnych i nie będzie zbyt wygodne w jedzeniu. Kapusta powinna bez problemu mieścić się na widelcu, a nie zwisać z niego długimi wstążkami.

Jak poszatkować kapustę do kiszenia?

W podobny sposób należy przygotować kapustę do kiszenia. Drobne kawałeczki sprawdzą się najlepiej. Możecie użyć do tego noża, jednak jeżeli zamierzacie zakisić większą ilość warzywa, wybierzcie szatkownicę. Dzięki temu, kapustę pokroicie nieco szybciej i mniej zmęczycie rękę.