Dżem z rabarbaru

Ocena:

5 (3)

  • 1 godz. 30 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Dżem z rabarbaru to strzał w dziesiątkę dla miłośników słodko-kwaśnych przetworów. Pozwala gromadzić zapasy na zimę już przy pierwszych powiewach wiosny. Jeśli dotychczas nie mieliście pomysłu, co zrobić z rabarbaru oprócz ciasta lub kompotu, ten przepis na pewno przypadnie Wam do gustu. Przetwory, które zawsze są pod ręką, przydadzą się zarówno do kanapek, jak i do wypieków. Sprawdźcie, jak przyrządzić nie taki oczywisty dżem rabarbarowy.

Składniki:

  • rabarbar  2 kg

  • cukier  500 g

  • sok z cytryny  100 ml

Dżem z rabarbaru - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Myjemy i osuszamy rabarbar (nie trzeba go obierać). Odcinamy zdrewniałe końcówki (waga podana w przepisie dotyczy już przygotowanych łodyg). Kroimy warzywo w plasterki (dzięki temu szybciej się rozpadnie). Wyciskamy sok z 2–3 cytryn. Przelewamy go przez sitko, żeby oddzielić pestki. Przygotowujemy naczynia, w których będziemy przechowywać dżem z rabarbaru (potrzebne będzie około 6 słoiczków o pojemności 220 ml). Myjemy szkło, wyparzamy je i dokładnie osuszamy. Upewniamy się, że nie jest wyszczerbione. Oczyszczamy również zakrętki i sprawdzamy, czy nie są zardzewiałe lub wygięte. 

  • Krok 2:

    Wkładamy rabarbar do dużego garnka z grubym dnem. Zasypujemy go cukrem (białym lub trzcinowym, da się też wykorzystać ksylitol lub erytrol). Jeśli wolimy słodsze przetwory, lepszym rozwiązaniem może się okazać zrobienie konfitury z rabarbaru – wtedy na 1 kg warzywa powinno przypaść co najmniej 0,5 kg cukru. Odstawiamy garnek w ciepłe miejsce na minimum godzinę, żeby łodygi puściły część soku (czas nieuwzględniony w klasyfikacji dania). Dzięki temu będziemy mogli zacząć od zagotowania rabarbaru, nie martwiąc się, że przywrze do dna garnka.    

  • Krok 3:

    Ustawiamy garnek na gazie. Dodajemy sok z cytryny. Powoli gotujemy dżem rabarbarowy, co jakiś czas mieszając, aż warzywo całkowicie się rozpadnie, a większość płynu odparuje. Powinniśmy otrzymać dosyć gęstą masę. Nie ma potrzeby dodawania substancji żelujących, ponieważ rabarbar zawiera wystarczająco dużo pektyny. Możemy natomiast wzbogacić dżem przyprawami korzennymi (na przykład cynamonem lub goździkami, a nawet szafranem) lub sokiem z pomarańczy. Żeby przetwory z rabarbaru miały ładny, różowy kolor, możemy dorzucić do nich truskawki, które pojawiają się na targach w podobnym czasie, co kwaskowe łodyżki. 

  • Krok 4:

    Rozlewamy dżem do słoiczków, kiedy jest jeszcze gorący, zostawiając 1 cm wolnej przestrzeni pod wieczkiem. Mocno je zakręcamy (lub zamykamy na zacisk, jeśli używamy słoików z kauczukową uszczelką). Pamiętajmy, żeby dokładnie wytrzeć i osuszyć krawędzie naczynia, jeśli zostało zabrudzone rabarbarem. 

  • Krok 5:

    Pasteryzujemy słoiki z dżemem w garnku z wrzącą wodą lub w piekarniku ustawionym na 115°C (tryb góra-dół), przez około 20 minut. Odkładamy je do góry dnem na blat wyłożony ściereczką. Kiedy całkowicie wystygną, przenosimy je w suche, zaciemnione i chłodne miejsce. Słodko-kwaśny dżem z rabarbaru przyda się do posmarowania chrupiących gofrów i naleśników, a także do sernika na zimno lub wypełnienia rogalików. Można go też dodawać do herbaty. 

Udostępnij: Udostępnij

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne