Nawet jeśli nie poznajecie tych listków, to prawdopodobnie dobrze znacie ich aromat i smak, bo często pojawiają się one w kuchni. Nie każdy jednak wie, że są nie tylko świetną przyprawą do mięs czy sosów, ale i genialną bazą do przygotowania wartościowego naparu. Zalejcie je więc wrzątkiem, a pożegnacie pewien popularny problem, który szczególnie nasila się wiosną i latem.

Wartościowy napar z popularnych listków

Te niedoceniane listki to szałwia, którą znajdziemy w większości dużych sklepów zarówno w wersji świeżej, jak i suszonej. Jej smak doceniają wszyscy kucharze, ale nie każdy wie, jak wartościowy jest przygotowany z niej napar. Tymczasem herbatka z szałwii to prawdziwa skarbnica wartościowych składników, takich jak rutyna, kwercytyna i luteolina. Ponadto znajdziemy w niej cenne kwasy - rozmarynowy, chlorogenowy czy elagowy oraz olejki eteryczne, nie tylko odpowiedzialne za piękny aromat listków, ale również działające antybakteryjnie i przeciwwirusowo. 

napar z szałwii właściwości

Źródło: Getty/iStock

Napar z szałwii - właściwości

Na co pomaga napar z szałwii? Taka szałwiowa herbata przynosi całe mnóstwo korzyści, ale przede wszystkim polecana jest osobom, które mają problem z nadmiernym poceniem się, czyli tak zwaną hiperhydrozą. Regularne popijanie takiego napoju 2-3 razy dziennie pomaga kontrolować aktywność gruczołów potowych i w efekcie znacznie zmniejsza potliwość.

To jednak nie wszystko, co potrafi napar z szałwii. Taka herbatka ma też działanie rozkurczowe i pomaga przy problemach żołądkowych. Dzięki niej łatwiej uporacie się więc z takimi popularnymi dolegliwościami, jak niestrawność, zgaga czy wzdęcia. Co więcej, napar z szałwii nadaje się nie tylko do picia, ale i do płukania jamy ustnej. Taka naturalna płukanka pomoże złagodzić ból gardła i chrypę, przyniesie ulgę przy nadwrażliwości dziąseł, a dodatkowo odświeży też oddech.

Jak zrobić napar z szałwii?

Aby zrobić napar z szałwii, należy zalać kilka świeżych listków wrzątkiem i odstawić do zaparzenia na 15 minut. Po takim czasie trzeba już tylko przecedzić napój i pić go między posiłkami. Jeśli jednak nie macie dostępu do świeżej szałwii, możecie też skorzystać z suszonych listków, które są dostępne w wielu sklepach. W tym wypadku napar parzymy z 1 czubatej łyżeczki suszu na 1 szklankę wrzątku. 

Napar z szałwii - przeciwwskazania

Pamiętajcie jednak, że mimo wszystkich cennych właściwości, herbatka z szałwii nie jest wskazana każdemu. Nie poleca się jej między innymi kobietom w ciąży, karmiącym, a także tym, którzy regularnie przyjmują leki. Może ona bowiem zaburzać działanie różnych środków, szczególnie tych przeciwzakrzepowych i oddziałujących na układ nerwowy.