Wszyscy wiemy, jak ogromnie wartościowe są aronie, dlatego chętnie przygotowujemy z nich domowe przetwory. Niestety, zwykle potrzebują one sporej ilości cukru, bo inaczej wychodzą dość cierpkie i kwaśne. Okazuje się jednak, że można ominąć ten dodatek, stosując 1 prosty myk. Dzięki tej czynności aronie tracą kwaśną nutę i nie potrzebują nadmiernego dosładzania. Sprawdźcie, o czym mowa i koniecznie stosujcie tę metodę, aby przetwory z aronii były mniej kaloryczne, a tak samo smaczne.

Co odpowiada za cierpki smak owoców aronii?

Zanim weźmiemy się za trik na przetwory z aronii, najpierw zastanówmy się, dlaczego aronia jest cierpka? Mało kto o tym myśli, a okazuje się, że problem leży po prostu w jej składzie. Otóż owoce aronii zawierają polifenole, które są bardzo wartościowe dla zdrowia, ale to właśnie one, a dokładniej taniny, odpowiadają za odczuwalną w smaku cierpkość. Wszystko więc wynika z jednego cennego, ale niezbyt przyjemnego dla kubków smakowych składnika.

Jak pozbyć się cierpkości z aronii?

Niektórzy ratują kwaśne przetwory z aronii po prostu dodając więcej cukru, ale nie każdy chce dosładzać swoje wyroby aż tak mocno. W tym celu warto więc zastosować inny patent, który usunie kwaśną nutę bez grama żadnego słodzidła. Otóż nie każdy wie, że aby zniwelować cierpki smak, wystarczy tylko zamrozić aronie przed gotowaniem. Ta prosta czynność sprawi, że owoce będą znacznie mniej kwaśne, a my nie będziemy musieli dosypywać do garnka niepotrzebnych kalorii z cukru.

Jak zrobić dżem z aronii, żeby nie był cierpki?

Zanim więc weźmiecie się za sok czy dżem z aronii, najpierw dokładnie umyjcie owoce, osuszcie je i włóżcie do zamrażarki na tak długo, aż staną się twarde. Potem przełóżcie zamrożone do lodówki na kilka godzin i dopiero po tym odlejcie nagromadzoną wodę i wrzućcie aronie do garnka. Teraz musicie już tylko dodać dowolną ilość cukru i gotować dżem na małym ogniu, usuwając na bieżąco szumy. Gdy owoce staną się szkliste, dżem jest gotowy, aby przelać go do słoiczków.