Pigwowiec to nie lada rarytas dla wielu osób, które regularnie robią przetwory. Jest to dość twardy i soczysty okaz, który jednak nie pomaga w krojeniu. Aromatyczny żółtawo-pomarańczowy wierzch zwiastuje, że jest dojrzały i bardzo pachnący. Jest kilka metod, które ułatwiają jego obróbkę. Warto pochylić się nad jego przetworzeniem nie tylko ze względu na smak, ale także właściwości. To świetny dodatek do kanapek, mięs oraz przeróżnych deserów. Dżemy z tego owocu robią się praktycznie same, ze względu na dużą zawartość pektyny w dojrzałych okazach. Sprawdźcie, jak zrobić swój mus, chutney czy dżem.

Czy zebrany zielony pigwowiec dojrzeje w domu przed przygotowaniem przetworów?

Niektórzy z was obawiają się często, ze nie zdążą zebrać owoców na czas. Pytacie, czy można zerwać go znacznie wcześniej, ze względu na późniejsze opadanie z krzaków. To może skutkować pęknięciami, brązowieniem i późniejszym gniciem. Pamiętajcie, że musicie poczekać do pełnego wytworu owocu, a następnie sprawdzić czy pojawiły się pierwsze oznaki żółknięcia. Jeżeli tak, wybierzcie owoce z krzaków, aby mogły dojrzeć na parapecie w domu.

Zbierając pigwowca rano, gdy pojawia się jeszcze rosa, musicie zaopatrzyć się w ręczniki papierowe i dokładnie go wytrzeć. W przeciwnym razie może bardzo szybko spleśnieć. Po dokładnym osuszeniu przełóżcie na lekko nasłoneczniony parapet. Dzięki temu stopniowo nabierze smaku i aromatu, podobnie jakby dojrzewał na krzaku w ogrodzie.

Jak zrobić prosty sok z pigwowca?

Wystarczą zaledwie 2 składniki, aby przygotować sok z pigwowca:

  • kilogram pigwowca,
  • kilogram cukru.

Pigwowiec pokrójcie na mniejsze kawałki i przełóżcie do słoika. Zasypcie cukrem i odstawcie na około 2 dni. Następnie zlejcie syrop i przecedzacie przez sitko - najlepiej z gazą. Ale pamiętajcie, nie wyrzucajcie owoców z syropu - przydadzą się do przyrządzenia przepysznego dżemu, który znajdziecie już poniżej.

Kawałki pigwowca możecie wycisnąć także w wyciskarce do soków, sokowniku lub użyć blendera do zrobienia smoothie

Przepis na dżem do mięs z pigwowca japońskiego

Przygotujcie dość duży garnek, najlepiej ze stali szlachetnej lub emaliowany. Przyda się także dość ostry nóż, by poradzić sobie z twardym miąższem pigwowca.

Składniki:

  • 1 kg jabłek, słodkich lub winnych,
  • 1 kg pigwowca z syropu,
  • 2 łyżki cukru.

Przygotowanie:

Jabłka dokładnie wypłuczcie i pozbądźcie się gniazd nasiennych. Z pigwowca odlaliście wcześniej syrop. Gotujcie w garnku pokrojone jabłka razem z kawałkami pigwowca. Nie musicie dorzucać więcej cukru niż w przepisie, gdyż pigwowiec wyciągnięty z syropu jest już dostatecznie słodki. W międzyczasie sprawdzajcie, jaka konsystencja pojawia się w garnku - pigwowiec jest bogaty w pektyny, które naturalnie zagęszczają dżem. Po ugotowaniu i otrzymaniu odpowiedniej konsystencji, zmiksujcie za pomocą blendera lub miksera, jeżeli zależy wam na gładkiej konsystencji przetworów.