Placki ziemniaczane to jedna z kluczowych potraw naszej rodzimej kuchni - serwujemy je solo, z kwaśną śmietaną, z cukrem, a nawet jako placki po zbójnicku, czyli z aromatycznym gulaszem. Z pewnością znacie już wszystkie wymienione warianty - być może wcale się wam one nie znudziły, ale możliwe też że szukacie akurat apetycznej alternatywy dla tradycyjnych placków, aby zaserwować na podwieczorek lub kolację coś nietypowego.

Kudłate placki ziemniaczane właściwie nie potrzebują żadnych dodatków w postaci sosu, chociaż niektórzy lubią je jeść z ketchupem albo musztardą. Bazą pysznego smaku jest jednak dodanie do masy sera żółtego oraz cebuli. Inspirację do przepisu znaleźliśmy na facebookowym profilu Kulinarna Wiola - natychmiast pokusiliśmy się o testy.

Czym różnią się placki kudłate od zwykłych ziemniaczanych?

Autorka podkreśla, że kudłate placki ziemniaczane można przyrządzić z młodych ziemniaków, ale należy je później odcisnąć z nadmiaru wody, aby masa stała się odpowiednio zwarta. Dodatek skrobi ziemniaczanej zapewnia plackom idealną konsystencję.

Kudłate placki ziemniaczane różnią się strukturą od tych tradycyjnych - ziemniaki są starte na tarce o dużych oczkach, podobnie jak w przypadku szwajcarskich placków rosti. Wybierzcie dowolny ser żółty, który akurat macie pod ręką. Może to być gouda, cheddar, ser morski lub jakikolwiek inny. 

Przepis na kudłate placki ziemniaczane

Składniki:

  • 1 kg młodych ziemniaków
  • duża cebula
  • 2 jajka
  • łyżka bułki tartej
  • łyżka skrobi ziemniaczanej
  • 100 g sera żółtego
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • opcjonalnie: 1/2 łyżeczki curry,
  • olej do smażenia.

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obieramy, dokładnie myjemy. Ścieramy na tarce o dużych oczkach.
  2. Cebulę obieramy, pozbywamy się niepotrzebnych części. Ścieramy na tarce o drobnych oczkach.
  3. Ser żółty ścieramy na tarce o dużych oczkach.
  4. Startą cebulę i ziemniaki dokładnie odciskamy z nadmiaru wody - to szczególnie istotne, jeśli używamy młodych ziemniaków, które zawierają w sobie dużo płynu.
  5. Cebulę i ziemniaki umieszczamy w dużej misce.
  6. Dodajemy jajka, bułkę tartą, ser, skrobię ziemniaczaną, wszystkie przyprawy.
  7. Dokładnie mieszamy.
  8. Na patelni rozgrzewamy olej. Zanim zaczniemy smażyć placki, musi być odpowiednio rozgrzany - wrzucanie masy na mało rozgrzany olej sprawi, że placki wchłoną więcej oleju i będą miały gumowatą konsystencję. 
  9. Kudłate placki ziemniaczane smażymy, aż z obu stron będą złociste.

Jak podawać kudłate placki ziemniaczane?

Kudłate placki ziemniaczane najlepiej smakują gorące, niemal prosto z patelni. Ważne jest, aby najpierw dokładnie odsączyć je z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Z powodzeniem mogą stanowić samodzielne danie, ponieważ są dosyć sycące. Jeśli jednak planujecie zaserwować je jako danie obiadowe, warto wzbogacić je dodatkiem warzywnym - podać np. z:

Źródło: Facebook @Kulinarna Wiola