Grzybki marynowane to największy przysmak sezonu jesiennego, który pozwala cieszyć się smakiem leśnych skarbów przez cały rok. Aby jednak domowe przetwory wyszły idealnie, należy ściśle trzymać się sprawdzone przepisu. Ten od siostry Anastazji jest wyjątkowy, dzięki 1 nietypowemu składnikowi. To właśnie on sprawia, że grzybki do słoików zachwycają konsystencją i aromatem. Zobaczcie, w czym tkwi cały sekret. 

Jak zrobić grzybki marynowane?

Najważniejsze w tym przepisie są oczywiście świeże, dorodne grzyby. Najpierw muszą być one oczywiście dokładnie przebrane i porządnie oczyszczone, a dopiero wtedy możemy pakować je do słoikczów. Należy jednak zapamiętać, że w tym przepisie używamy samych kapeluszy, a trzonki zostawiamy do innych dań. Takie posiekane i podsmażone ogonki świetnie sprawdzą się jako dodatek do sosów, makaronów czy nawet zwykłej jajecznicy. Kiedy same grzyby są już przygotowane, możemy brać się za klucz do smaku przetworów, czyli wyrazistą i aromatyczną zalewę.

Jak się robi zalewę do grzybków marynowanych siostry Anastazji?

Jak zrobić pyszną zalewę do grzybów marynowanych? Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest - ile wody i octu do grzybów? Odpowiedź jest prosta i brzmi - dokładnie tyle samo. To właśnie dzięki równej proporcji wody i octu grzybki marynowane zachwycają chrupkością i wyrazistym smakiem. Pamiętajcie więc, aby na każdą szklankę kwaśnego płynu dodać równą część wody.

Kolejnym ważnym elementem marynaty są oczywiście przyprawy, a tu pojawia się właśnie sekretny składnik. Wszystko dlatego, że oprócz klasycznych dodatków, takich jak czarny ziarnisty pieprz, liście laurowe i ziele angielskie, siostra Anastazja dodaje szczyptę cynamonu. Choć pozornie dodatek ten może wydawać się dziwnym połączeniem, to zaufajcie nam i koniecznie go wypróbujcie. Będziecie pozytywnie zaskoczeni.

Przepis na grzybki marynowane siostry Anastazji

Składniki:

  • 1 kg kapeluszy grzybów,
  • 0,5 litra wody,
  • 0,5 litra octu winnego,
  • 6 łyżek cukru,
  • 2 łyżki soli,
  • pół łyżeczki mielonego cynamonu,
  • kilka ziarenek pieprzu,
  • kilka ziarenek ziela angielskiego,
  • kilka liści laurowych.

Przygotowanie:

Grzyby dokładnie oczyszczamy i odcinamy trzonki. Kapelusze natomiast blanszujemy we wrzątku przez pół minuty. Następnie przekładamy je do garnka, zalewamy wodą z solą i cukrem i gotujemy przez 10 minut, zbierając powstającą pianę. Po tym czasie dolewamy ocet i gotujemy marynowane grzyby przez kolejnych 8-10 minut. 

Tak przygotowane grzyby przekładamy do czystych, wyparzonych słoików i zalewamy marynatą, w której się gotowały. Gotowe grzybki w słoikach pasteryzujemy przez kwadrans.