Musisz zagęścić sos, ale w domowej spiżarni zabrakło skrobi kukurydzianej? Żaden problem – podobnymi właściwościami odznacza się wiele zamienników. Czym ją zastąpić? Zamienniki skrobi kukurydzianej, które dziś poznacie, odznaczają się podobnymi właściwościami i ledwie wyczuwalnym smakiem. Część z nich jest przy tym mniej kaloryczna. Bez obaw wykorzystacie je do zagęszczania potraw i nadawania im pożądanej konsystencji – czas rozpocząć kulinarne eksperymenty i zachwycić kubki smakowe najbliższych.

Czym jest skrobia kukurydziana?

Skrobia kukurydziana, zwana również mazeiną, pozyskiwana jest z białych pręcików kukurydzy. Została opracowana w Stanach Zjednoczonych w 1844 roku i do dziś produkowana jest głównie tam (ale również: w Chinach, Brazylii i Indiach). Powstały z niej biały, bezzapachowy proszek po zmieszaniu z wodą przyjmuje postać gęstego kleiku, odpowiedniego do wiązania wszelkich sosów, zup czy gulaszów. Jest produktem bezglutenowym, ponieważ zawiera wyłącznie węglowodany, .

Skrobia kukurydziana w kuchni

Skrobia kukurydziana to klasyczny przykład zagęszczacza potraw. Za sprawą doskonałych właściwości pochłaniania wody, już w kilka chwil można uratować z jej pomocą zbyt rzadki sos lub zupę. Nadaje się również do mieszania z domowymi wypiekami: zapewnia im bardziej lśniącą, klarowną formę.

Żeby wykorzystać skrobię kukurydzianą w formie zagęszczacza, należy wymieszać ją z zimną wodą w osobnym naczyniu. Powstały kleik wystarczy już tylko wlać do docelowej potrawy, cały czas mieszając.

Najlepsze zamienniki skrobi kukurydzianej

Czym zastąpić skrobię kukurydzianą? Wybór jest naprawdę spory – z pewnością macie w domowej spiżarni przynajmniej jeden z zamienników. O jakich produktach mowa?

  • Mąka ryżowa - ten substytut skrobi kukurydzianej to proszek z drobno zmielonego ryżu. Jest bezglutenowa, dlatego mogą ją spożywać bezpiecznie osoby chorujące na celiakię. Produktu należy użyć jednak dwukrotnie więcej niż skrobi kukurydzianej – zawiera bowiem szczątkowe ilości białka (6 g/100 g) i tłuszczy (1 g/100 g). Co ciekawe, zagęszczanie to nie jedyna funkcja mąki ryżowej. Wykonać możecie z niej też samodzielne dania: np. bezglutenowe naleśniki, możliwe do przyrządzenia nawet na parze. W połączeniu z wodą jest niemal całkowicie bezbarwna, ten substytut nie zmieni też nadto odcienia docelowej potrawy.
  • Skrobia ziemniaczana - doskonały produkt do zagęszczania sosów i przygotowania zasmażek. Jest mniej kaloryczna od skrobi kukurydzianej – podobnie do niej, nie odznacza się jednak mocnym smakiem. Zastosować można ją w dokładnie takich samych proporcjach. W awaryjnej sytuacji (sklepy zamknięte, a sos trzeba zagęścić już?), skrobię ziemniaczaną pozyskacie nawet w domu. Wystarczy zaplanować na ten sam dzień przygotowanie placków ziemniaczanych. Po starciu ziemniaków na tarce, odsączamy powstałą masę przez sito do sporego naczynia. Po kilkunastu minutach na dnie wytrąci się skrobia, którą następnie wykorzystujemy do zagęszczenia potrawy.
  • Mąka z tapioki (manioku) - podobnie jak skrobia kukurydziana, jest bezglutenowa i pozbawiona smaku. Produkt pozyskuje się w wyniku ekstrakcji namaczanej i rozcieranej później tapioki. Z powodu niskiego indeksu glikemicznego, ten substytut sprawdzi się w szczególności dobrze u osób wrażliwych na działanie insuliny. Zawiera też mniej węglowodanów (a co za tym idzie: kalorii) od skrobi kukurydzianej. Mąka z tapioki nie jest jednak odporna na działanie ciepła w takim samym stopniu – najlepiej stosować ją do zagęszczania potraw gotowanych, a nie smażonych.
  • Mielone siemię lniane - zamienniki skrobi kukurydzianej mogą wynagradzać pewne jej braki. Doskonałym przykładem produktu o takich właściwościach jest mielone siemię lniane. Zagęszczona nim potrawa przyjmie zwartą formę z odrobiną struktury w postaci pokruszonych ziaren (które przy okazji wzbogacą potrawę o źródło błonnika). Taka konsystencja może być pożądana szczególnie w przypadku wegańskich dań jednogarnkowych – przy pomocy innych produktów roślinnych trudno nadać im pożądaną gęstość. Substytut skrobi kukurydzianej wykonacie, mieszając zmielone wcześniej nasiona lnu z wodą. Po chwili płyn powinien przeistoczyć się w delikatnie galaretowatą ciecz.
  • Glukomannan - to najbardziej oczywisty składnik kuchni azjatyckiej. Produkt wywodzący się z Japonii stosowany jest w całej Azji do zagęszczania potraw. Wytwarza się go z popularnego w ostatnich latach konjacu – bulwy dziwidła. Glukomannan stanowi aż 70% rośliny. Gotowy proszek wystarczy dodać do potraw, by nadać im gęstości i objętości. Pożądane proporcje to 1/4 łyżeczki glukomannanu na 2 łyżeczki skrobi kukurydzianej: azjatycki produkt jest znacznie gęstszy i bardziej wiążący. Bez problemu możemy dodawać go też bezpośrednio do gotowanych potraw, bez potrzeby mieszania z zimną wodą – znosi dobrze łączenie z gorącą wodą bądź tłuszczem.
  • Mąka pszenna - w domu nie możecie znaleźć absolutnie nic, ale macie zapas najzwyklejszej mąki? Bez obaw możecie wykorzystać ją zamiast skrobi. Pamiętajcie jednak o zastosowaniu dwukrotnie większych proporcji. Mąkę pszenną (bez względu na rodzaj) należy też wymieszać bardzo dokładnie z niewielką ilością zimnej wody – dzięki temu, rozrobicie wszystkie grudki i nadacie zagęszczanej potrawie pożądaną konsystencję. Weźcie pod uwagę również fakt, iż mąka pszenna nie jest bezglutenowa ani pozbawiona smaku. Najlepiej wykorzystywać ją do zagęszczania dań, którym nie przeszkadza lekko mączny posmak (np. sos serowy bądź czosnkowy oraz wszelkie zasmażki).
  • Maranta trzcinowata - czym zastąpić skrobię kukurydzianą, jeśli zależy wam przede wszystkim na wyglądzie potraw? Maranta trzcinowata to doskonały wybór! Choć nie jest zbyt popularna w Polsce (najłatwiej kupić ją w sklepie z ekologiczną żywnością), zdecydowanie pamiętają o niej kucharze – żaden z zagęszczaczy nie nadaje potrawom tak błyszczącego wykończenia. Jeśli więc obawiacie się nieestetycznych grudek, białawego zabarwienia bądź galaretowatej konsystencji, zacznijcie wykorzystywać właśnie marantę. To idealny produkt do zagęszczania sosu słodko-kwaśnego – maranta nada mu piękny blask. Kwasowe środowisko nie zmieni przy tym właściwości działania produktu (co mogłoby stać się np. w przypadku wyboru uniwersalnej mąki).

Warto wiedzieć również czym zastąpić mąkę kukurydzianą.