Rosół to kultowa potrawa serwowana najczęściej na niedzielny obiad. Jest esencjonalna, pożywna i lubiana przez większość osób, dlatego tak łatwo zaplanować ją na rodzinne spotkania. Powstaje na wywarze z kości lub całych kawałków mięsa. Może to być mięso wieprzowe lub drobiowe – w zależności od upodobań. Popularny jest też rosół z perliczki lub rosół z indyka. Do mięsa dodaje się włoszczyznę, a więc: kawałek selera, por, marchew, pietruszkę i opaloną cebulę. Długo gotowany staje się wyrazisty w smaku i mocno aromatyczny (szczególnie jeśli pod koniec dodamy posiekaną natkę pietruszki).

Czy można zamrozić ugotowany rosół? 

Ugotowany rosół jak najbardziej nadaje się do mrożenia. Wystarczy, że pozbędziemy się z niego dodatków, dobrze ostudzimy w lodówce, a następnie przelejemy do pojemników przeznaczonych do mrożenia żywności. Tak przygotowany rosół jest gotowy do włożenia do zamrażarki. 

Pojemniki, w których mrozimy rosół, muszą posiadać specjalne oznaczenia m.in.: 

  • Noża i widelca – to znak, że pudełko lub inny rodzaj pojemnika, może mieć kontakt z żywnością.  
  • Symbol śnieżynki – wskazujący na to, że nadają się one do przechowywania w zamrażarce.

Jak zamrozić rosół z mięsem? 

Jeśli zamierzamy zamrozić rosół z mięsem, lepiej rozdzielmy je do osobnych pojemników. Mrożenie łącznie z kurczakiem lub indykiem, skróci termin przechowywania zupy w zamrażarce. Jeżeli mięso gotowało się z kością, oddzielmy je od niej, bo kości zajmą nam niepotrzebne miejsce w pojemniku. Z kolei rosół przecedźmy, pozbądźmy się z niego warzyw i przelejmy do jednego większego pojemnika lub kilu mniejszych – w zależności od tego, czy zamierzamy rosół przeznaczyć na kolejną zupę, np. pomidorową, czy też będziemy chcieli wykorzystać go jako podkład do zrobienia sosu.

Ile czasu może być zamrożony rosół?

Rosół, który został oddzielony od warzyw i mięsa, może przebywać w zamrażalniku około 6 miesięcy. Gdybyśmy zostawili w nim mięso, czas ten skróciłby się do 3 miesięcy. Pamiętajmy też, by nie mrozić rosołu razem z warzywami, bo po odmrożeniu i podgrzaniu, rozpadną się, zmniejszając klarowność zupy. Poza tym tak odgrzane warzywa są po prostu niesmaczne.

Jak rozmrozić rosół?

Najlepszą formą rozmrażania rosołu będzie wyjęcie go z zamrażarki na kilka godzin przed spożyciem. Pojemnik z zupą stawiamy wtedy na blacie w kuchni, w temperaturze pokojowej. Jeśli zamierzamy przyrządzić potrawę rano, np. przed pójściem do pracy, wyjmijmy pojemnik wieczorem i wstawmy do lodówki, gdzie będzie mógł się powoli rozmrażać.

Czy można mrozić rosół w słoiku? 

Nie polecamy mrożenia rosołu w słoiku. Przede wszystkim dlatego, że pod wpływem niskiej temperatury słoik może pęknąć. Szczególnie wtedy, gdy napełnimy go po brzegi. Awaryjnie możemy spróbować go w nim zamrozić, jeśli akurat nie mamy pojemnika. Rozmrażajmy go jednak wtedy delikatnie i na pewno nie wkładajmy mocno zmrożonego pod gorącą wodę.