Cukinię, najlepiej tę z własnej uprawy, można przygotować na wiele smacznych sposobów. Zapiekana w piekarniku z dodatkiem mięsa mielonego, jako wypełnienie do leczo czy frytki. To także nieoceniony wsad do przetworów - między innymi kiszonej czy marynowanej cukinii. To ulubiona przystawka Polaków, zaraz po kiszonych ogórkach. Jeżeli chcecie, aby znikała z półek spiżarni szybciej niż owocowe dżemy, wykorzystajcie nasz patent. Cukinia w tej zalewie smakuje doskonale.

Jaką cukinię najlepiej wybrać do słoików?

Podczas przygotowywania weków na zimę zastanawiacie się, jakiej cukinii najlepiej użyć? Dobrym pomysłem jest użycie mniejszych okazów, które jeszcze nie wykształciły zbyt dużych pestek i gniazd nasiennych. To daje gwarancję, że wykorzystacie cukinię niemal w całości. W przeciwnym razie będziecie musieli odkroić znaczną część gąbczastej części cukinii.

Nie powinniście używać także tej przejrzałej i zbyt dużej. Będzie miała gorszy, nieco goryczkowy posmak. Twarda i dość nieapetyczna skóra nie zmięknie zbyt łatwo podczas kiszenia czy marynowania. Bez względu na kolor - żółta, paskowana czy zielona - możecie użyć każdej do słoików. W smaku są niemal identyczne, a wartości odżywcze porównywalne.

Cukinia w zalewie z rozmarynem

Przygotujcie dobrze wyparzone słoiki wraz z pokrywkami. Przyda się także szatkownica lub nożyk do warzyw. Rozmaryn dodajcie w świeżej formie - jeżeli nie macie takiej możliwości, ostatecznie może być ten suszony, dobrej jakości. W przeciwnym wypadku może okazać się gorzki i niesmaczny.

Składniki:

  •     1 kg cukinii,
  •     pół szklanki octu spirytusowego 10 %,
  •     3 szklanki wody,
  •     5 ząbków czosnku,
  •     pół szklanki cukru,
  •     łyżeczka soli kamiennej,
  •     gałązki rozmarynu. 

Przygotowanie:

Cukinię pokrójcie w słupki. Wydrążcie gniazda nasienne i części gąbczaste. Przełóżcie do wcześniej wyparzonych słoików. Ułóżcie ciasno wraz z czosnkiem. Zagotujcie w garnku wodę wraz z octem, cukrem i solą. Po około 5 minutach przelejcie do słoików. Zalejcie tak, aby czubki cukinii nie wystawały poza zalewę. na koniec dodajcie do każdego słoika po gałązce rozmarynu. Świetnie sprawdzi się ten świeży - w przypadku suszonego musi być dobrej jakości. Zapasteryzujcie w garnku z wodą, wyłożonego ściereczką. Odstawcie do spiżarni w chłodne i zaciemnione miejsce. Będą gotowe po około tygodniu od pasteryzacji.