Rabarbar, ze względu na swój kwaśny smak, jest świetnym składnikiem słodkich ciast oraz deserów. Idealnie równoważy słodycz, a przy tym dzięki swej różowej barwie ciekawie wygląda w każdym cieście. 

To warzywo jest nie tylko smaczne, ale też pełne witamin. Rabarbar zawiera witaminy z grupy B, witaminę A i C, a także pewną ilość żelaza, wapnia i potasu. Działa moczopędnie, przeciwzapalnie i wspiera odporność. 

Co można zrobić z rabarbaru?

Choć rabarbar jest warzywem, w polskiej kuchni przygotowuje się go głównie na słodko. Najczęściej dodaje się go do ciast - na przykład jest to klasyczne ciasto ucierane z kruszonką czy ciasto drożdżowe. Niektórzy wzbogacają je jeszcze o warstwę bezy.

Rabarbar świetnie komponuje się z truskawką, także z takiego duetu można zrobić dżem albo słodko-kwaśny, orzeźwiający koktajl. Bardzo smaczny jest też kompot z rabarbaru albo mus, który dobrze pasuje do naleśników.

To warzywo wykorzystacie także do usmażenia pysznych racuszków rabarbarowych. Są lekko kwaśne i pięknie rosną na patelni. Sprawdźcie poniżej, jak je przygotować. 

Przepis na racuchy rabarbarowe

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1 szklanka mleka 
  • 150 g rabarbaru
  • 2 jajka
  • 20 g świeżych drożdży
  • 2 łyżki cukru 
  • olej do smażenia

Przygotowanie:

  1. Do lekko ciepłego mleka wkruszcie drożdże i wsypcie 2 łyżki cukru. Wymieszajcie.
  2. Następnie do mleka dodajcie mąkę, jajka i zmiksujcie wszystko za pomocą miksera. 
  3. Rabarbar umyjcie, osuszcie i pokrójcie drobno. Dodajcie go do ciasta i zamieszajcie łyżką.
  4. Miskę z ciastem przykryjcie ściereczką i odstawcie do wyrośnięcia na godzinę.
  5. Po tym czasie rozgrzejcie na patelni olej. Łyżką wykładajcie niewielkie porcje ciasta i uformujcie je w kształt małych placków. Smażcie z obu stron, aż się zrumienią. 
  6. Usmażone racuchy odłóżcie na talerz wyłożony ręcznikami papierowymi, które wchłoną nadmiar tłuszczu. Przed podaniem posypcie placki cukrem pudrem lub podajcie z innymi ulubionymi dodatkami. Smacznego!