Sezon na przetwory praktycznie już się rozpoczął. Pierwsze syropy z mniszka lekarskiego, dżemy z rabarbaru czy konfitury z bzu już wylądowały w słoikach, by korzystać z nich przez kolejny rok. Z poprzednich lat zapewne macie zgromadzone słoiki, niestety zakrętki często przechodzą zapachami i nie można ich ponownie wykorzystać. Ale czy aby na pewno? Zanim wyrzucicie zakrętkę z aromatem kiszonych ogórków, albo śledzi, wypróbujcie tanią metodę, która pozbawi je niechcianego aromatu w 10 minut. Dzięki niej odświeżycie większość zakrętek i ponownie wykorzystacie je do tegorocznych przetworów.

Dlaczego przetwory mają dziwny zapach?

Na pewno większość osób zna ten problem. Otwieracie przygotowane latem powidła ze śliwek, albo malin, a one "pachną" ogórkiem konserwowym. To nie szklany słoik jest winowajcą. Szkło można łatwo wymyć i nie będzie miał jakiegokolwiek zapachu. Winę za to ponoszą zakrętki, które łapią zapachy jak gąbka. Powodem są gumowe uszczelki, które pochłaniają zapachy. Czy można je całkowicie pozbawić zapachu? W większości przypadków tak i jest na to metoda prostsza, niż może się wam wydawać.

Jakich zakrętek nie można używać ponownie?

Zanim zdradzimy wam sposób na odświeżenie zakrętek, trzeba wiedzieć, że nie wszystkie nadadzą się do ponownego użytku. Niektóre trzeba wyrzucić. Na co zwrócić uwagę? Do ponownego użytku nie nadają się zakrętki gdy:

  • pod pokrywką widoczna jest rdza,
  • zakrętka ma krzywą powierzchnię, spowodowaną nieprawidłowym otwieraniem,
  • zakrętka ma wyszczerbione rowki czy inne ubytki.

Takie zakrętki nie spełnią swojej roli, czyli nie uszczelnią przetworów, a zawartość szybko będzie nadawać się do wyrzucenia.

Jak pozbyć się zapachu z zakrętek do słoików?

Jeśli jednak zakrętki są w dobry stanie, a jedynie zapach nie pozwala na ich ponowne użycie, wykorzystajcie ten sprawdzony sposób. Po 10 minutach będą jak nowo kupione, a po zapachu nie pozostanie śladu.

Na takie śmierdzące zakrętki mamy jedną metodę: ciepła woda + kwasek cytrynowy. Na 1 szklankę wody wystarczy dodać 2 opakowania kwasku cytrynowego. Zakrętki połóżcie w zlewie wieczkiem do dołu, zalejcie cytrynowa miksturę do samej góry i zostawcie na 10 minut moczenia. Po tym czasie możecie dodatkowo przetrzeć gąbką wszystkie zakamarki, a następnie wypłuczcie zakrętki pod wodą. Zapach powinien zniknąć. Ten prosty sposób pozwoli odświeżyć wieczko oraz pozbawić je przebarwień i przykrych zapachów. W przypadku wyjątkowo opornych zabrudzeń dobrze też do takiej mieszanki dodać sól kuchenną i wyszorować nią brudne denko, czy rant.

Jak przechowywać puste słoiki i zakrętki?

Większość osób popełnia błąd i przechowuję zakręcone słoiki. Osobno trzymamy słoiki, a osobno zakrętki. Czyste, nienaruszone zakrętki najlepiej przechowywać w papierowym worku. Dopiero tuż przed użyciem dobieramy zakrętki i słoiki, wyparzamy je we wrzątku, dokładnie osuszamy i napełniamy przetworami.