Pieczywo w naszej kuchni pojawia się niezwykle często. Jest dodatkiem do dań, a także może stać się daniem samym w sobie – ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Skoro pieczywo jest tak częstym bywalcem na naszych stołach dbamy o to, aby zawsze było świeże. Co zrobić, jeśli kupiliśmy go za dużo, albo gdy dostępu do pieczywa nie mamy tak często jak byśmy chcieli? Możemy je zamrozić! Mrożenie chleba - poznaj najważniejsze zasady.

Mrożenie chleba – czy to bezpieczne?

Mrożenie pieczywa jest doskonałym sposobem zapobiegania rozwoju pleśni i przedwczesnego wysuszania pieczywa. Jest to także sposób na zatrzymanie walorów smakowych na dłużej. Warto przy tym pamiętać, że mrożenie pieczywa w taki sposób, aby było ono zdatne do zjedzenia po rozmrożeniu, musi odbywać się według konkretnych reguł.

Mrożenie pieczywa krok po kroku

Zanim włożymy pieczywo do zamrażalnika powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na cztery rzeczy.

  1. Mroźcie pieczywo od razu po zakupie.
    Pieczywo warto mrozić jak najszybciej po kupieniu. Dlaczego? Ponieważ im dłużej czekamy, tym chleb robi się twardszy i mniej wilgoci pozostanie w pieczywie po rozmrożeniu. Jeśli kupujemy jeszcze ciepły chleb, trzeba jednak odczekać, aż całkowicie wystygnie. W przeciwnym razie zamiast chrupiących kromeczek, po rozmrożeniu będziemy mieć gniotki.
  2. Wyjmijcie pieczywo z oryginalnego opakowania
    Przed mrożeniem wyjmijcie chleb z opakowania i zapakujcie go w dwie plastikowe, nieuszkodzone torebki i mocno je zawiążcie, aby całkowicie odciąć dopływ powietrza do pieczywa.
  3. Chleb pokrójcie na kromki
    Chleb przed zamrożeniem warto pokroić na kromki – przyda się to szczególnie gdy nie jesteście w stanie na raz skończyć całego bochenka. Po wyjęciu rozmrożone pieczywo nie będzie tak długo świeże, jak to kupione prosto ze sklepu, dlatego najlepiej podzielić je na porcje i rozmrażać tylko tyle ile zjemy w danym dniu. Mrożone kromki zapakujcie oddzielnie. Jeżeli mrozicie cały chleb, zapakuj go do dwóch plastikowych woreczków.  
  4. Czas zamrażania
    Pieczywo w zamrażalniku powinno być rozmrożone maksymalnie po kilku miesiącach. Im dłużej trzymamy pieczywo w zamrażalniku, tym większe prawdopodobieństwo przemrożenia chleba, które charakteryzuje się powstawaniem suchych obszarów na pieczywie. Zjedzenie takiego pieczywa nie jest niebezpieczne, jednak nie smakuje równie dobrze jak pieczywo świeże.

Jak rozmrażać pieczywo?

Aby rozmrozić pieczywo, warto wyjąć je z zamrażalnika i w opakowaniu odstawić do samodzielnego rozmrożenia. Następnie w 175 stopniach warto je nagrzewać przez 10-15 minut lub do momentu, aż będzie miękkie i chrupiące.

Pamiętajcie! Nie zamrażajcie z powrotem raz rozmrożonego chleba, ponieważ pieczywo stanie się suche i będzie przypominało czerstwe.