Koncentrat pomidorowy może wam służyć do wykonywania różnych potraw. Przy jego pomocy wykonacie tradycyjną pomidorówkę, ale też sos do makaronu. Możecie posmarować nim pizzę, gdy zabraknie wam keczupu, lub kanapkę, kiedy minie sezon na domowe pomidory. Zastosowań jest wiele, warto więc zrobić kilka słoików takiego cuda, by nie martwić się w zimie o zaopatrzenie lodówki.

Jak zrobić koncentrat pomidorowy?

Do przygotowania koncentratu pomidorowego potrzebujecie:

    3 kg pomidorów
    2-3 łyżki soli morskiej
    1-2 łyżki cukru

Najpierw musicie sparzyć i obrać ze skórki pomidory, pokroić w kostkę i dusić w garnku do miękkości, około 40 minut. Po tym czasie blendujecie je przy pomocy blendera, dodajecie sól i cukier do smaku i gotujecie bez przykrycia około 3 godzin, aż masa się zredukuje i stanie bardzo gęsta. Taki koncentrat najlepiej przełożyć do wyparzonych niewielkich słoiczków. Kiedy słoiki całkowicie ostygną należy poddać je pasteryzacji. Małe słoiki pasteryzujemy 10 minut, większe 15 minut.

Jakie pomidory na koncentrat pomidorowy?

Do tego rodzaju przetworów z pomidorów najlepiej nadają się takie odmiany jak:

  •     Malinowy Olbrzym - wyróżnia się dużymi, mięsistymi owocami o soczystym, słodkim smaku. Są idealne do robienia przecierów, sosów i dżemów.
  •     Roma - są mięsiste i mają niewiele nasion. Słodkawy smak sprawia, że są idealne do gotowania.
  •     San Marzano - są wyjątkowo delikatne w smaku, a kształt maja nieco dłuższy i węższy niż Roma. Cenione i wykorzystywane do przetworów przez kucharzy na całym świecie.
  •     Amish Paste - to duże, owalne owoce. Mają dużo miąższu i mało nasion. Idealnie sprawdzą się jako baza przecieru.

Pasta pomidorowa z dodatkiem cebuli i papryki - idealna do pizzy i makaronu

Zredukowany sos pomidorowy, ale jeszcze nie tak gęsty jak koncentrat można połączyć z dodatkami typu cebula czy papryka. Nie musicie się wtedy martwić o zdobycie gotowego sosu do makaronu. Wystarczy, że dodacie przyprawioną pastę do smażącego się na patelni mielonego mięsa, podlejecie to wszystko wodą i już będziecie mogli stworzyć aromatyczny i pełen smaku pomidorowy sos do spaghetti.  

Jak wykonać tego typu sos? Do zredukowanej i pozbawionej już nasion pasty wykonanej np. z 3 kg pomidorów, dodajecie 2 łyżki cukru, trochę soli, pokrojoną cebulę (250 g), kilkanaście zmiażdżonych ziaren gorczycy, ziela angielskiego i czarnego pieprzu. Możecie też, jeśli lubicie bardziej korzenne smaki, dodać kilkanaście suszonych goździków. Gotujecie to później kilka minut, wlewacie do słoików i pasteryzujecie.