Kawa partyzantów to nic innego jak kawa żołędziowa, czyli genialny napój, który popijano już w XIX wieku. Jeśli jeszcze nigdy o nim nie słyszeliście, koniecznie nadróbcie zaległości, bo omija was coś fantastycznego dla podniebienia i całego organizmu. Zobaczcie, jak powstaje ten wyjątkowy napój i dlaczego warto go pić.

Kawa z żołędzi -  skąd się wzięła?

Jak się robi kawę z żołędzi? Tak zwana żołędziówka powstaje z ugotowanych, obranych, a następnie wypalanych i mielonych żołędzi. Oczywiście można ją zrobić w ten sposób samodzielnie, jednak znajdziemy ją też obecnie w wielu sklepach. Taki gotowy produkt wystarczy już tylko zalać wodą i zaparzyć jak zwykłą sypaną kawę. Jak smakuje kawa z żołędzi? Choć pomysł zaparzania popularnych skarbów jesieni może wydawać się dziwny, to kawa żołędziowa ma głęboki, gorzki smak i silny korzenny aromat. Choć tego smaku nie można bezpośrednio porównywać do kawy, to zdecydowanie przebija ją pod względem właściwości.

Kawa z żołędzi - właściwości

Walory smakowe nie są jednak wszystkim, co ten napój ma do zaoferowania, bo żołędziówka jest przy okazji bardzo wartościowa. Znajdziemy w niej cenną witaminę B, a także szereg minerałów, takich jak żelazo, potas, magnez, fosfor, wapń czy miedź. Ponadto nie zawiera kofeiny i nie wypłukuje magnezu, a wręcz przeciwnie - jest jego dobrym źródłem. Na co jest dobra kawa z żołędzi? Ten wyjątkowy napój przynosi długą listę korzyści:

  • poprawia stan skóry,
  • korzystnie wpływa na układ nerwowy,
  • przynosi ulgę w problemach żołądkowych,
  • poprawia pamięć i koncentrację,
  • łagodzi wzdęcia,
  • działa przeciwbiegunkowo,
  • zmniejsza chęć podjadania.

Jak zrobić kawę z żołędzi?

Aby przygotować samodzielnie ten produkt, musicie tylko zebrać żołędzie z podwórka, a następnie rozbić je młotkiem, aby zdjąć skorupki. Tak przygotowane żołędzie zalewamy ciepłą wodą i zostawiamy na 24 godziny, aby pozbyć się z nich gorzkiego smaku.

Po tym czasie porządnie płuczemy żołędzie i blendujemy je na gładką masę. Następnie żołędziową papkę rozkładamy na blaszce i wkładamy do piekarnika i suszymy.  Gotowa kawa z żołędzi powinna być przechowywana w słoikach lub metalowych puszkach, aby nie traciła aromatu.

Kawa z żołędzi - przeciwwskazania

Należy zwrócić uwagę, że choć żołędziówka nie zawiera kofeiny i jest bezpieczna dla zdrowia, to nie jest wskazana każdemu. Nie zaleca się, by piły ją osoby, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe oraz leki wpływające na układ nerwowy

Źródło: kcalmar.com