Czarne muszki w ziemi w doniczce

Drobne, czarne muszki latające wokół doniczki to ziemiórki. Pochodzą z rodziny muchówek i mają czarne zabarwienie ciała. Dorosły owad składa jaja w ziemi, z której po upływie 4 tygodni wylęgają się poczwarki. Poczwarka po kilku dniach przekształca się w dorosłego owada i ponownie składa jaja do podłoża. Owady wyglądem przypominają muszki owocówki, dlatego bardzo często są lekceważone.

Skąd się biorą ziemiórki w doniczce?

Przyczyną pojawienia się muszek w doniczce może być zbyt wilgotne i zbite podłoże. Ziemiórki wybierają wilgotne miejsca, w których larwy mogą się rozwijać i pobierać substancje odżywcze z podłoża. Niestety przesuszenie ziemi może pogorszyć sprawę, ponieważ larwy szukając pokarmu, atakują korzenie roślin. Uszkodzone korzenie mogą prowadzić do zamierania całej rośliny. Przez to, że muszki składają jaja w ziemi, są one niewidoczne dla oka. Bardzo często ziemiórki przynosimy do domu wraz z nową rośliną.

Muszki w kwiatach – jak się ich pozbyć?

Żeby pozbyć się irytujących muszek, sięgnijcie po produkt z kuchennej szafki. Najskuteczniejszy będzie napar z rumianku. Wystarczy zaparzyć 8 torebek suszonego rumianku w 1/2 litra wody, pozostawić do wystygnięcia i takim roztworem podlać ziemię roślin zainfekowaną ziemiórką. Możecie też przygotować napar z pokrzywy oraz skrzypu, który także może pomóc pozbyć się muszek, a jednocześnie wzmocni roślinę. Zabieg należy powtórzyć 2-3 razy w odstępach 10-14 dni.

AdobeStock

Domowa pułapka na ziemiórki

Doskonałym sposobem jest także przygotowanie domowej pułapki na muszki ziemiórki. Będziecie do tego potrzebować:

  • żółty kubek lub szklankę,
  • wodę,
  • ocet jabłkowy lub winny,
  • łyżeczkę płynu do mycia naczyń

Aby przygotować pułapkę, wypełnijcie wybrane naczynie wodą do 2/3 wysokości. Następnie dodajcie łyżeczkę octu i łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Jeżeli nie macie szklanki lub kubka w żółtym kolorze, możecie zabarwić wodę kurkumą. Jest to istotny krok, ponieważ żółty kolor i zapach octu przyciągają dorosłe osobniki ziemiórek.

Pamiętajcie, aby pułapkę wymieniać regularnie i powtarzać ją przez kilka tygodni, ponieważ wylęgające się muszki mogą ponownie atakować rośliny. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie domowej pułapki z podlewaniem rośliny naturalnym naparem z rumianku.