Jeśli słyszeliście kiedyś, że ktoś robi gałganek Aliny, ale nie mieliście pojęcia, co to jest, koniecznie przeczytajcie poniższy tekst. Dowiecie się, czym jest to wyjątkowe zawiniątko, jak je zrobić i w jaki sposób stosować. To jedna tylko początek, bo najlepsze są korzyści, jakie przynosi ten babciny patent. Zobaczcie, co potrafi i spróbujcie sami.

Gałganek Aliny - co to jest?

Pod tą zabawną nazwą kryje się po prostu woreczek z czosnkiem i cebulą, a sama nazwa wzięła się od związku chemicznego allicyny, która wytwarza się po zmiażdżeniu ząbków czosnku. To właśnie ta substancja odpowiada za wyrazisty zapach czosnku, ale i za jego bakteriobójcze właściwości. Na co pomaga gałganek aliny? Taki naturalny czosnkowy woreczek to domowy sposób na przeziębienie, katar i problemy z zatokami. Będzie więc niezastąpiony w jesienno-zimowym sezonie.

Jak zrobić gałganek Aliny?

Aby w kilka minut przygotować to wartościowe zawiniątko wystarczy owinąć w przewiewną gazę 3-6 rozgniecionych ząbków czosnku i (ewentualnie) kilka plasterków obranej cebuli, a następnie zawiązać nitką woreczek i powiesić go nad łóżkiem. Pamiętajcie jednak, aby dokładnie zmiażdżyć czosnek, bo tylko wtedy będą miały szansę uwolnić się z niego wszystkie najcenniejsze substancje. 

Jeśli nie lubicie czosnkowego aromatu i przeszkadza wam on w sypialni, możecie dodatkowo skropić gałganek olejkiem eukaliptusowym lub tymiankowym. Dzięki temu nie tylko zamaskujecie zapach ząbków, ale też dodatkowo wzmocnicie działanie inhalacyjne gałganka.

Gałganek Aliny - przeciwwskazania

Choć to stara i naturalna babcina metoda, to jednak gałganek aliny nie jest dla wszystkich. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby ze skłonnościami do uczuleń oraz astmą czy dusznościami. Nawet jeśli nie macie takich przeciwwskazań, przy pierwszej próbie zawieszenia tego woreczka lepiej zachować około 3 m odległości od łóżka i starać się, żeby nie wisiał on prosto nad głową. 

 

Źródło: pantabletka.pl