Najlepszym pomysłem na upały są orzeźwiające lody. A najlepiej smakują te domowe, zrobione samodzielnie. Proponowaliśmy wam już przepisy na lody truskawkowe, o smaku mango, malinowe, czy z serka wiejskiego. Jednak dziś mamy dla was coś wyjątkowego. Lody imbirowe. I wbrew pozorom nie rozgrzeją, a cudownie orzeźwią i pobudza wszystkie kubki smakowe jednocześnie. Takich lodów jeszcze nie jedliście.

Lody imbirowe, które są jednocześnie rześkie, kwaskowe i lekko pikantne

Do przygotowania tych niezwykłych lodów będziecie potrzebować tylko 3 składników:

  • 1 puszkę mleka skondensowanego słodzonego
  • 5 cm korzenia imbiru
  • 2 limonki

Korzeń imbiru obierzcie, pokrójcie na małe kawałki i zblendujcie na gładka masę. Z limonek wyciśnijcie sok i dolejcie masy imbirowej. Całość zalejcie mlekiem skondensowanym. Wszystko zmiksujcie na gładką, jednolitą masę. Gotowe lody przełóżcie do pojemnika i wstawcie do zamrażalnika na kilka godzin. Przynajmniej trzy – cztery razy co 30 minut wyjmijcie je z zamrażalnika i zmiksujcie, aby rozbić kryształki lodu.

Gotowe, kremowe lody smakują obłędnie pysznie.

Jeśli chcecie jeszcze urozmaicić ich smak możecie do masy dorzucić wiórki kokosowe, albo kawałki czekolady, które będą przyjemniej chrupać w zębach. Lody można tez polać roztopiona czekoladą.

Korzeń imbiru możecie tez wykorzystać do przygotowania orzeźwiającej lemoniady

Imbir wystarczy obrać i pokroić na kawałki. Zagotować szklankę wody, dodać imbir i chwilkę pogotować. Dosłodzić wedle uznania i wystudzić. Do wody z imbirem. dodać wyciśnięty sok cytrynowy, listki mięty i kostki lodu. Pyszna lemoniada gotowa.

Korzeń imbiru to cenny składnik naszej diety. Jest bogaty w wiele witamin i minerałów. Znajdziemy w nim witaminę C, witaminę K i witaminę E i A.Wśród cennych pierwiastków znajdziemy sód, fosfor, wapń, a także cynk, mangan, żelazo i miedź. Świeży imbir jest cennym źródłem witaminy B1, B2 i kwasu foliowego. Imbir dostarcza także organizmowi węglowodany i olejki eteryczne. Znajdziemy w nim też białka, tłuszcze i błonnik. Imbir ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i wykrztuśne. Działa też przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.