Kuchenny zlew używamy na okrągło. Płuczemy w nim warzywa i owoce, wylewamy resztki napojów, myjemy brudne naczynia i sztućce, ale też tłuste patelnie i garnki. Często lądują w nim odpady, które powodują zacieki, jak fusy po kawie czy herbacie, przypalony tłuszcz, czy resztki owoców. Dlatego tak ważne jest, by codziennie czyścić zlew i nie dopuścić do powstania plam i zacieków, które potem trudno jest usunąć. O ile sam zlew i kratkę myjemy w miarę regularnie, to mało kto pamięta, że trzeba też co jakiś czas wyczyścić miejsce pod sitkiem. Część produktów bowiem przenika głębiej i tam potrafi się osadzić. Nie tylko powodując tworzenie się brudu, ale też może zacząć gnić, a co za tym idzie brzydko pachnieć. Ale jak się dostać do tego miejsca? Odkryliśmy genialny patent.

Jak wyczyścić odpływ w kuchennym zlewie?

Jeśli jesteście posiadaczami takiej kratki w zlewie, zapewne, podobnie jak my, nigdy wcześniej nie zastanawialiście się nad tym, że pod wyjmowanym sitkiem jest krateczka, a pod nią też osadza się cały brud. O ile czyścicie sitko i widoczną stalową część, o tyle już pod nią raczej nikt nie sprawdza, co się gromadzi pod spodem. A potrafią się tam znaleźć różne odpadki. Na szczęście niedawno trafiliśmy na filmik, w którym autorka pokazuje, jak w prosty sposób, bez używania dodatkowych narzędzi, można rozkręcić tę część i dokładnie wyczyścić wnętrze odpływu. Sprawdziliśmy i to działa.

Wystarczy wyjąć sitko, a następnie krawędź włożyć do dwóch nacięć w śrubce. Następnie przekręcić, tak jak to się robi śrubokrętem i odkręcić śrubkę. Potem już tylko trzeba rozmontować środek i wyczyścić każdy zakamarek odpływu. Zdziwicie się, co tam się nazbierało i jak brudne jest to miejsce. Zobaczcie na filmiku z Instagrama jak autorka @1beatrizleticia sprytnie poradziła sobie z tym problemem.

Czym czyścić zlew kuchenny?

Po pierwsze trzeba pamiętać, że nawet najlepsze środki czyszczące na nic się nie zdadzą, jeśli nie będziemy czyścić zlewu regularnie. Po pewnym czasie osad z tłuszczu, kawy, herbaty czy owoców spowoduje, że zlew będzie trudny do doczyszczenia i będziecie musieli poświęcić znacznie więcej czasu na jego szorowanie, niż gdybyście to robili regularnie, najlepiej codziennie na koniec dnia.
Trzeba też zwrócić uwagę, z czego zrobiony jest zlew, bo nie każdy czyścimy tak samo. Nieodpowiedni środek może uszkodzić powierzchnię.

Zlewozmywak stalowy
To najczęściej spotykane zlewy w naszych mieszkaniach. Do ich czyszczenia sprawdzi domowa mieszanka soli i sody oczyszczonej. Należy rozsypać je na zwilżoną powierzchnię zlewu, a następnie odczekać kilka sekund, po czym przetrzeć zlewozmywak, spłukać wodą i przetrzeć do sucha. Trzeba zwrócić uwagę, by nie szorować stalowego zlewu ostrymi myjkami i nie używać żrących substancji. Mogą one nie tylko porysować powierzchnie ale tez wejść w reakcję ze stalą i uszkodzić materiał. Aby na powierzchni stalowej nie osiadał osad z kamienia, po każdym umyciu najlepiej od razu przetrzeć całą powierzchnię do sucha.
Domowym sposobem na osad z kamienia jest też mieszanka wody z octem w proporcji 1:1. Napełnijcie zlew ciepłą wodą, dodajcie ocet i odczekajcie 1 godzinę. Po tym czasie wypuśćcie wodę, a stalowy zlewozmywak przetrzyjcie miękką gąbką.
Stal nierdzewna nie lubi innych przedmiotów stalowych. Jeśli pozostawicie w zlewie metalowe elementy podatne na rdzę, może to spowodować jej przeniesienie na zlew.

Zlewozmywak granitowy
Posiadacze granitowych zlewów muszą podczas czyszczenia unikać mocno żrących środków czystości. Najlepiej zastosować domową mieszankę, np. wodę z octem lub kwaskiem cytrynowym. Dodatkowo do mycia i polerowania powierzchni granitowych należy używać delikatnych ścierek i gąbek i pod żadnym pozorem nie wolno stosować wybielacza, który zostawi plamy, których usunięcie będzie niemożliwe. Trzeba też uważać na to, co pozostaje w zlewie. Wszelkie substancje barwiące, takie jak owoce, kawa, herbata czy wino mogą spowodować zabawienie granitu. Plamy po nich trzeba usuwać zaraz po powstaniu. Pozostawione na dłużej zabarwią granit na stałe.
Białe lub brązowe plamy oraz osad kamienny warto usunąć naturalną metodą. W tym przypadku napełnijcie komorę wodą i wlejcie do niej szklankę octu. Zostawcie na całą noc, a następnie wypłuczcie, wytrzyjcie do sucha i posmarujcie olejem.

Zlewozmywak ceramiczny
Takie zlewy są zdecydowanie najbardziej wytrzymałe na brud i uszkodzenia. Nie uszkodzą ich kwasy owocowe, kawa, czy herbata. Dzięki prawie idealnie gładkiej powierzchni są też dość odporne na zabrudzenia. Najlepiej myć je łagodnym detergentem za pomocą ściereczki lub gąbki. Warto uważać na pozostawione na dłużej w zlewie metalowe przedmioty, które mogą pozostawić plamy. Ceramicznych zlewów nie należy czyścić płynami i proszkami przeznaczonymi do szorowania, wysoko skoncentrowanymi środkami do czyszczenia odpływów oraz środkami do baterii i stali. Mogą porysować i uszkodzić powierzchnię.