Pokrzywa czy szczaw to dziko rosnące rośliny, które od pokoleń wykorzystywane są w naszej kuchni. Sezon na szczaw, który rośnie na terenie całej Polski, trwa w najlepsze.

Istnieje aż kilkanaście gatunków szczawiu, które można spotkać w różnych częściach naszego kraju. Na przykład szczaw polny preferuje piaszczyste, suche gleby, a szczaw zwyczajny miejsca lekko podmokłe - można go znaleźć na łące albo pastwisku. Ze szczawiu zrobicie smaczną zupę i wiele innych pyszności. Można go też zachować sobie na zimę w 1 prosty sposób. 

Jak używać szczawiu w kuchni?

Ze szczawiu zwykle przygotowuje się klasyczną zupę szczawiową podaną z jajkiem na twardo, ale to tylko jedna z możliwości. Ta roślina genialnie pasuje do sałatek, nadając im lekko kwaśny, orzeźwiający posmak. Szczaw można też dodać do śmietanowego sosu czosnkowego zamiast pietruszki czy koperku - będzie w sam raz do potraw na grilla. 

Szczaw da się również naturalnie zakonserwować na zimę i potem wykorzystać w dowolnej chwili na zupę. Można zrobić to poprzez pasteryzację albo inny, łatwiejszy sposób. Potrzebujecie do tego jedynie soli, oleju oraz oczywiście szczawiu. 

Przepis na szczaw na zimę

  • Składniki:
  • 800 g liści szczawiu
  • 4 łyżki oleju
  • 3 łyżeczki soli 

Przygotowanie:

  1. Zebrane liście bardzo dobrze opłuczcie w wodzie z piasku i innych zanieczyszczeń. Odłóżcie je na sitko i zaczekajcie, aż wyschną. 
  2. Następnie posiekajcie je bardzo drobno, przełóżcie do miski i posypcie solą. Wymieszajcie i odstawcie na godzinę. W tym czasie szczaw puści sok.
  3. Następnie odciśnijcie liście i włóżcie do czystych, suchych słoiczków. 
  4. Do każdego z nich wlejcie tyle oleju, by sięgał nieco ponad listki. Zakręćcie mocno słoiki i gotowe.

Tak przygotowany szczaw należy przechowywać w lodówce lub innym chłodnym miejscu. Będzie dobry przez kilka miesięcy od przygotowania. 

Dlaczego warto jeść szczaw?

Co sprawia, że szczaw jest tak wyjątkowy? Roślina ta zawiera m.in. witaminę A, która wspiera działanie oczu oraz przeciwutleniacze. Zwalczają wolne rodniki, działają przeczyszczająco oraz moczopędnie. Zawarte w szczawiu składniki odżywcze pomagają regulować ciśnienie krwi, obniżają cholesterol oraz poziom trójglicerydów w organizmie.