Naleśniki umie zrobić prawie każdy. To podstawa dla wielu młodych kuchcików, którzy w ten sposób zaczynają. Jeżeli wasze pierwsze poczynania były zbyt grube, gumowate czy bez smaku - nie przejmujcie się, my również na tym etapie bywaliśmy. Ważny jest sposób, dobry przepis oraz doświadczenie. Jeżeli chcecie uczyć się od najlepszych, warto poznać przepis Lucyny Ćwierczakiewiczowej, która opanowała je do perfekcji. Nie ma gospodyni, która nie bazowałaby na jej przepisach, po dzień dzisiejszy. Przybliżymy wam tę metodę, którą z pewnością szybko załapiecie.

Czy do naleśników dodaje się proszek do pieczenia?

Do tradycyjnych naleśników, które są cienkie i elastyczne, nie należy dodawać proszku do pieczenia. To spowoduje niepotrzebny rozrost oraz późniejsze pękanie ciasta podczas zwijania farszu. Natomiast amerykańskie naleśniki, tak zwane pancakes - jak najbardziej. Zarówno proszek do pieczenia, jak i sodę - dzięki nim będą puszyste, bardzo pulchne oraz idealne do maczania w syropie klonowym.

Polskie naleśniki to głównie mąka, mleko i jajka - to podstawowy przepis, z którego każdemu wyjdą jego ulubione. Nadziejcie je farszem z białego sera, z kaszy gryczanej czy mięsa mielonego z sosem. W zależności od propozycji podania, możecie je zapiec pod pierzynką z sera czy też sosu beszamelowego.

Przepis na najlepsze naleśniki staropolskie

Przygotujcie patelnię do naleśników oraz mikser, który znacznie ułatwi wam pracę. Dzięki temu równomiernie wymieszacie masę i dodatkowo delikatnie ją napowietrzycie. Sprawdźcie poniżej, jak zrobić staropolskie naleśniki według Lucyny Ćwierczakiewiczowej:

Składniki:

  • 4 jajka
  • 30 gr masła klarowanego lub margaryny
  • 250 gr mąki
  • 250 ml mleka
  • szczypta soli

Przygotowanie:

Rozpocznijcie przygotowania od przesiania mąki. Następnie oddzielcie białka od żółtek. Ubijcie pianę z białek na sztywno, z dodatkiem soli. Żółtka ubijcie razem z rozpuszczonym masłem, mlekiem oraz solą. Następnie połączcie je z mąką. Do całej masy wmieszajcie delikatnie białka tak, aby zachować ich strukturę.

Nie musicie się obawiać, gdy zrobicie to zbyt szybko - pęcherzyki pozostaną i napowietrzą całość masy. Smażcie na rozgrzanej patelnie z odrobiną masła lub oleju. Wyjdą cienkie i bardzo elastyczne. Możecie zjeść je na ciepło posypane cukrem lub nadziać ulubionym farszem mięsnym lub serowym.