Tuż po zakupie ręczniki są mięciutkie, puchate i dobrze chłoną wodę. Z czasem jednak mogą stać się nieprzyjemnie szorstkie lub wręcz przeciwnie - z każdym kolejnym praniem są co prawda miękkie, ale tracą chłonność.

Dzieje się tak przez pewne błędy, które popełniamy w trakcie prania. Z ręcznikami trzeba się obchodzić w specjalny sposób - nie jest to skomplikowane i pozwoli przedłużyć ich żywotność. Będą chłonne, a przy tym miękkie i miłe w dotyku przez długi czas, jeżeli będziecie pamiętali o kilku rzeczach. 

Co zrobić, by ręczniki były miękkie?

Gdy ręczniki zaczynają być szorstkie, wielu z was pewnie od razu sięga po płyn do płukania i hojnie wlewa go do odpowiedniej przegródki w pralce. Jest to jednak najgorsze, co można zrobić. Płyn rzeczywiście sprawia, że ręczniki ładnie pachną i są miękkie, ale za to znacznie gorzej chłoną wodę. Dlaczego tak się dzieje? Na skutek działania płynu tkanina, z której wykonane są ręczniki, traci higroskopijność, czyli zdolność do wchłaniania wilgoci.

Niektórzy zamiast płynu do płukania stosują więc ocet, jednak jego zapach może odstraszać. My polecamy wam dodać do prania odrobinę… soli. Zwykła sól kuchenna której macie w szafce pod dostatkiem świetnie się sprawdzi przy praniu ręczników. Do szufladki wsypcie proszek lub płyn do prania, a do bębna włóżcie ręczniki i posypcie je jedną płaską łyżką soli. Następnie włączcie tryb prania w 60 stopniach Celsjusza i gotowe. Ręczniki będą czyste, świeże i mięciutkie. 

Jak należy prać ręczniki?

Gdy pierzemy ręczniki, dobrze jest pamiętać o paru zasadach. Dzięki temu posłużą wam one długo i będą w dobrej kondycji:

  • Temperatura - ręczniki mają ciągły kontakt z wodą, a przez wilgoć mogą się na nich rozwijać bakterie, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Dlatego ręczniki powinno się prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, ale uwaga - to jest temperatura maksymalna. Wyższa może zniszczyć tkaninę. Jeśli ręczniki nie są bardzo brudne, wystarczy 40 stopni. 
  • Zawsze osobno - to bardzo ważna zasada. Ręczników nigdy nie pierzemy z ubraniami czy pościelą. 
  • Środek do prania - dobrze, gdy jest to proszek albo płyn do prania. Kapsułki czasami się nie rozpuszczają, mogą utknąć w kołnierzu pralki.
  • Bez płynu do płukania - jak już wspomnieliśmy wyżej, piorąc ręczniki absolutnie nie dodawajcie do nich płynu do płukania. Zamiast tego zastosujcie podany przez nas trik z solą.