Wysoka cena tego specjału nie jest jedyną barierą. Dla wielu osób, przeszkodą nie do obejścia okazuje się już sama konsystencja kawioru i wyobrażenie o jego smaku. Warto jednak przełamać swój wewnętrzny opór, bo ten przysmak potrafi pozytywnie zaskoczyć. Jak jeść kawior? Z czym i jak go podawać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w dawnych czasach, kawior nie był kojarzony z luksusem, a z ubóstwem. Zajadali się nim przede wszystkim rosyjscy rybacy i przedstawiciele niższych warstw społecznych. Arystokratom nie wypadało jeść kawioru, głównie dlatego, że był znacznie tańszy niż sama ryba. Ta sytuacja zmieniła się dopiero w czasie, gdy na tronie zasiadł Iwan IV Groźny. Właśnie wtedy kawior trafił na carski stół. Gdy władzę objął Piotr I Wielki, zaczął być eksportowany do Europy, już jako produkt luksusowy.

Co to jest kawior? Rodzaje kawioru

Kawior to nic innego, jak solona rybia ikra, najczęściej pozyskiwana z gatunków jesiotrowatych, łososiowatych i dorszowatych. Ten przysmak powstaje z niezapłodnionych jajeczek.

Współcześnie, w hodowlach stosowane są metody chirurgiczne, dzięki którym ryba może pozostać przy życiu i wyhodować kolejne jajeczka. Dawniej, każda ryba ginęła w procesie pozyskiwania ikry. 

To właśnie trudny proces produkcji decyduje o wysokiej cenie tego przysmaku. Już samo zebranie jajeczek nie jest łatwe. Te następnie są przesiewane przez gęste sito, po czym spadają do specjalnego pojemnika. W tym momencie rozpoczyna się najtrudniejszy etap – solenie solą morską. Zawartość soli w kawiorze nie powinna przekraczać 5 proc. masy, przy czym dodawanie przyprawy odbywa się metodą „na oko”. Dlaczego? Ponieważ każda ryba jest inna, więc produkcja kawioru wymaga indywidualnego podejścia, nierzadko także improwizacji.

Kawior należy dzielić na trzy rodzaje:

  • czarny,
  • czerwony,
  • żółty.

Kawior czarny jest pozyskiwany z gatunków jesiotrowatych. Dla tego gatunku charakterystyczna jest zmienność barw. Zależnie od odmiany, może mieć kolor lekko błyszczący, srebrno-czarny albo szaro-brązowy. Jakość kawioru czarnego zależy przede wszystkim od tego, z jakiej ryby został pozyskany. Za najsmaczniejszy uważany jest kawior z bieługi. Nieco mniej ceniony jest kawior z jesiotra zachodniego i jesiotra gwieździstego. Najbardziej pospolitą odmianą kawioru czarnego jest natomiast ikra sterletów. Czarny kawior jest tym cenniejszy, im większe są ziarenka.

Kawior czerwony jest pozyskiwany z ryb łososiowatych. W zależności od gatunku, charakteryzuje się kolorem jasnopomarańczowym, czerwonym lub jaskrawoczerwonym. Od odmiany z ryb jesiotrowatych, kawior z łososia różni się nie tylko kolorem. W tym przypadku, za najcenniejsze uważane są najdrobniejsze jajeczka.

Kawior żółty, nazywany też norweskim, jest pozyskiwany z ryb dorszowatych. Jest nieco mniej ceniony od dwóch poprzednich odmian, jednak nie można odmówić mu wyjątkowych walorów smakowych.

Często można usłyszeć też o kawiorze białym. To dość kontrowersyjny produkt, który przez wielu uznawany jest za imitację prawdziwego kawioru. Jest bowiem pozyskiwany nie z ryb, a ze ślimaków.

AdobeStock

Jak smakuje kawior?

Nie ulega wątpliwości, że degustowanie kawioru to wyjątkowe przeżycie. Wiele osób opisuje uczucie rozgniatania delikatnych kuleczek jako jedyne w swoim rodzaju. O szczególnym charakterze tego kulinarnego doznania decyduje jednak smak.

W zależności od gatunku, kawior ma mniej lub bardziej wyrazisty morski smak. Można go opisać jako słodko-słony i wyjątkowo intensywny. W przypadku kawioru, trudno o wyważone, pośrednie opinie. Jedni uwielbiają smak tego wyjątkowego specjału, inni go nie znoszą.

Jak jeść kawior?

Jak powinno się jeść kawior? Ten specjał najczęściej jest podawany jako wykwintna przystawka, serwowana przed daniem głównym, lub jako dodatek do dań. Ze względu na mocny smak, najlepiej jeść mocno schłodzoną ikrę. Niska temperatura łagodzi jej intensywny aromat.

Nie polecamy jedzenia kawioru prosto z puszki lub ze słoiczka, nie tylko ze względu na intensywność smaku. Po prostu, tak luksusowy produkt warto serwować w bardziej elegancki sposób, nawet jeżeli mamy go zjeść sami. Nie jest przecież tajemnicą, że na wyjątkowość kulinarnych doznań składa się nie tylko smak i aromat potrawy, ale także sposób jej podania.

Czy można jeść sam kawior? Oczywiście, że tak, o ile lubimy intensywny słono-słodki smak. W takiej sytuacji, ikrę warto skropić odrobiną soku z cytryny. Warto jednak podkreślić, że kawior najczęściej podawany jest z dodatkami.

Z czym jeść kawior?

Z czym się je kawior? Jako przystawka, doskonale smakuje z pieczywem, tostami i słonymi krakersami. W takim przypadku, można go jeść na dwa sposoby: oddzielnie, co jakiś czas przegryzając krakersem lub pieczywem, albo nakładając kawior na niewielkie kawałki chleba (lub innego dodatku). W pierwszym przypadku, na widelec nakładamy jedynie odrobinę kawioru. Jedzenie większych porcji jest uważane za nieeleganckie. W drugim przypadku, nie należy go rozsmarowywać! To poważne faux pas! Ten specjał można też serwować w towarzystwie ugotowanych na twardo jajek i gryczanych blinów.

Jakie trunki smakują do kawioru? Dobrym wyborem będzie wódka i koniak. Do kawioru czarnego pasuje też szampan (obowiązkowo schłodzony), a do czerwonego – białe wytrawne wino.

Jak podawać kawior?

Zanim podamy kawior na stół, warto pamiętać, że należy go w odpowiedni sposób wyjąć z opakowania. Nie można używać do tego metalowych łyżeczek! Stal i srebro negatywnie wpływają na smak ikry. Najlepiej użyć łyżeczki wykonanej z masy perłowej, kości słoniowej lub złota. 

Jak podać kawior? Serwujemy go w szklanych lub kryształowych miseczkach, najlepiej na kruszonym lodzie. Ten zabieg pozwoli utrzymać jego niską temperaturę. Obok można położyć niewielki kawałek cytryny. 

Jeżeli ikra ma być dekoracją dania głównego, można ułożyć ją na nim przed podaniem. Warto jednak pamiętać, że trzeba to zrobić ostrożnie, unikając rozgniatania i rozsmarowywania delikatnych jajeczek.