Klasyczne leczo to przede wszystkim cukinia, papryka, cebula, pomidory i kiełbasa. To połączenie gwarantuje przepyszne, sycące danie. Warto jednak spróbować nieco odmienić smak leczo i dodać do niego np. koperek.

Koperek to zioło, bez którego nie wyobrażamy sobie polskiej kuchni. Najczęściej posypujemy nim młode ziemniaki, albo dodajemy do surówek, ryb i zup. Ty razem proponujemy dodać go do leczo.

Koperek wyróżnia się niebanalnym smakiem i zapachem - wszystko dzięki dużej zawartości olejków eterycznych. Dzięki temu potrawa nabierze zupełnie nowego, świeżego aromatu. Doskonale wydobywa i podkreśla łagodny i słodkawy smak cukinii. Warto mieć też na uwadze, że koperek doskonale wspiera procesy trawienne. Więc spokojnie możemy zjeść całą miskę aromatycznego leczo bez obawy o nasz żołądek.

W tym przepisie ważny jest jednak moment wrzucenia go do garnka.

Przepis na leczo z koperkiem

  • 1 kiełbasa
  • 3 papryki
  • 2 cebule
  • 3-4 cukinie
  • łyżka oleju
  • duży pęczek koperku
  • świeże pomidory lub 1 puszka pomidorów bez skórki
  • 2 łyżki ketchupu
  • sól i pieprz
  • ząbek czosnku

Przygotowanie leczo

  1. W dużym garnku z grubym dnem rozgrzewamy olej. Kiełbasę i cebulę kroimy w drobną kostkę i wrzucamy do garnka. Podpiekamy do zrumienienia.
  2. Papryki myjemy, wyjmujemy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Wsypujemy do garnka i co jakiś czas mieszamy.
  3. Cukinie obieramy ze skóry i kroimy w kostkę. Kiedy papryka zmięknie, dosypujemy cukinię do garnka i wszystko mieszamy. Przyprawiamy wedle uznania. Dodajemy przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Kiedy warzywa puszczą sok, zmniejszamy ogień i dusimy pod przykryciem 15 minut, co jakiś czas mieszając.
  4. Kroimy pomidory (można obrać je ze skóry) i dodajemy do garnka. Jeśli nie mamy świeżych pomidorów, wrzucamy całe opakowanie z puszki. Mieszamy, dodajemy ketchup i znowu mieszamy. Teraz dusimy już leczo bez przykrycia, by lekko odparowało i zgęstniało.
  5. W tym momencie, ok. 10-15 min. przed końcem, dorzucamy do leczo duży pęczek świeżego koperku. Możemy go wrzucić w całości i wyjąć na koniec duszenia, albo pokroić drobno i wsypać do reszty leczo. W obu przypadkach nada on potrawie wyjątkowy zapach i lekko kwaskowaty smak. Koper dodajemy na końcu przygotowywania potraw, ponieważ obróbka termiczna powoduje utratę jego aromatu.

Gotowe leczo podajemy ze świeżym, chrupiącym pieczywem.

Koperek to bardzo zdrowe zioło. Jest bogaty w niezbędne witaminy i minerały, dlatego warto go wykorzystywać w różnych potrawach.