Babcine knedle ze śliwkami i innymi owocami to smak wakacji. Kluski zrobicie jednak również z innych owoców, w tym nawet mrożonych, zimą. Możecie je również pomieszać lub całkowicie zrezygnować z owoców i nadziać je np. podsmażonymi kawałkami boczku. Czy na słodko, czy na słono, nie ma szans, że w jakiejkolwiek wersji wam się znudzą. Różnorodne może być nie tylko nadzienie, ale i okrasa do knedli. 

Jak podawać knedle z owocami? 

Jeśli najbardziej lubicie je na słodko, okrasić możecie je masłem i cukrem - w tej wersji zjecie je najczęściej. Równie pyszne będą podane z podsmażoną na maśle bułką tartą, cukrem i cynamonem. Możecie je również przyozdobić kleksem słodkiej śmietany i posypać cukrem pudrem. Puszyste knedle ze śliwkami lub innymi kwaskowatymi owocami będą pyszne również z sosem waniliowym i posypką z pokruszonych orzechów lub maku. 

Tajemnica puszystych knedli ze śliwkami - co do nich dodać?

Zwykle do ciasta na knedle używa się tłuczonych, ugotowanych ziemniaków, mąki pszennej, niewielkiego dodatku mąki ziemniaczanej oraz masła i jajka. Takie ciasto po wyrobieniu powinno być jednolite, gładkie i lekko klejące. W naszym przepisie ziemniaki zastępuje inny tradycyjny składnik - twaróg. Użyjcie półtłustego, dzięki temu ciasto będzie bardziej wilgotne i będzie miało lepszą konsystencję.

Oprócz białego sera za konsystencję klusek odpowiadają również mąka pszenna i kasza manna (surowa). Jej dodatek ustabilizuje ciasto. Kasza manna sprawi, że kluski nie będą rozpadać się podczas gotowania, a po ugotowaniu będą mięciutkie.

Babcine knedle ze śliwkami - przepis

Składniki:

  • 500 g półtłustego białego sera
  • 10 śliwek
  • ok. 1,5 szklanki mąki pszennej typu 550
  • 100 g suchej kaszy manny
  • 2 jajka
  • sól do posolenia wody 
  • roztopione masło i cukier do podania

Sposób przygotowania: 

  1. Umyjcie i osuszcie śliwki. Usuńcie z nich pestki. Większe pokrójcie na ćwiartki, mniejsze na pół.
  2. Rozgniećcie twaróg widelcem, dodajcie do sera jajka, wymieszajcie, dodajcie mąkę i kaszę manną. Wyróbcie na gładką masę i odstawcie na 15 minut, by kasza spęczniała.
  3. Zagotujcie 3 l wody w dużym garnku. 
  4. Nabierzcie na dłoń porcję masy, rozpłaszczcie ją lekko, ułóżcie na placuszku owoc, zlepcie brzegi i uformujcie kulkę. Postępujcie w ten sposób do wyczerpania się ciasta i owoców. 
  5. Włóżcie gotowe knedle do garnka z osolonym wrzątkiem. Gotujcie na średnim ogniu. Gdy wypłyną, gotujcie jeszcze przez 2 minuty. Wyłówcie kluski łyżką cedzakową.
  6. Podzielcie na porcje i podawajcie z roztopionym masłem i cukrem.