Mąka kukurydziana występuje w postaci lekko żółtawego proszku, nie ma intensywnego zapachu ani dominującego smaku. Nadaje się do gotowania potraw zarówno dla niemowląt, jak i osób dorosłych. Nie zawsze jest jednak dostępna w sklepie, dlatego warto wiedzieć, czym zastąpić mąkę kukurydzianą w swoich przepisach.

Czym jest mąka kukurydziana?

Mąka kukurydziana powstaje ze zmielonych ziaren kukurydzy. Wypełniona jest skrobią, czyli węglowodanem składającym się wyłącznie z merów glukozy, który pełni rolę magazynu energii w roślinie. Oprócz skrobi, zawiera również błonnik, potas i magnez oraz witaminy. Pozbawiona jest glutenu, dlatego jest lekkostrawna i odpowiednia dla osób z chorobą trzewną. Ze względu na swoje właściwości, polecana jest dzieciom oraz rekonwalescentom. Sprawdza się jako zagęszczacz lub dodatek do mąki pszennej podczas przygotowania ciast, pieczywa i innych potraw mącznych.

Mąka kukurydziana w kuchni

Z pewnością wiele osób spotkało się z określeniem zamiennym tego produktu, a mianowicie: skrobia kukurydziana. Czy to są te same produkty? Otóż nie. Mąka kukurydziana to produkt powstały ze zmielonych ziaren kukurydzy. Natomiast skrobia kukurydziana uzyskiwana jest z pręcików kukurydzy. Co ciekawe, mąka zawiera skrobię, natomiast skrobia kukurydziana to zupełnie inny produkt. Właściwie nie ma żadnych składników odżywczych i traktowana jest wyłącznie jako zagęszczacz bądź podsypka pod różne gotowe produkty (np. ciasto ryżowe, masa cukrowa lub pizza).
Zarówno mąkę kukurydzianą, jak i skrobię kukurydzianą można używać w kuchni zamiast popularnych mąk, jakimi są: mąka kartoflana oraz mąka pszenna. Ze względu na brak glutenu, w obu tych produktach i mąka kukurydziana, i skrobia są świetnymi zamiennikami popularnych mąk zbożowych. Warto podkreślić, że mają one dobroczynny wpływ na układ trawienny.

Najlepsze zamienniki mąki kukurydzianej

Podobnie jak wiele innych produktów, mąka kukurydziana ma również swoje zamienniki, które z powodzeniem można zastosować w daniach. Niektóre z nich są bardziej popularne i od lat stosowane przez polskie gospodynie. Inne to nowości, które na nasz rodzimy rynek trafiły z zagranicy, dlatego nie są dostępne w każdym sklepie. Substytut zawsze warto dobrać w taki sposób, żeby pasował do konkretnego przepisu i nie zmienił drastycznie smaku i konsystencji potrawy bądź wypieku.

  • Mąka ziemniaczana to najbardziej popularny substytut mąki kukurydzianej. Ma bardzo podobną konsystencję i wygląd, a oprócz tego zawiera wapń, potas, fosfor i witaminy. W jej składzie znajdziecie także sporo aminokwasów i błonnika. Stosowana jest jako zagęszczacz bądź samodzielny produkt w kisielach i budyniach. Warto zaznaczyć, że spożywa się ją wyłącznie po obróbce termicznej. Nie nadaje się do jedzenia bez zagotowania.
  • Mąka ryżowa, podobnie jak skrobia oraz mąka kukurydziana, nie zawiera glutenu. To oznacza, że dozwolona jest do spożywania przez osoby cierpiące na celiakię. Nie powoduje alergii, jest świetnym zagęszczaczem, można używać jej do wypieku racuchów, naleśników i innych potraw mącznych. Nadaje się do smażenia na patelni i w głębokim tłuszczu. Sprawdzi się także jako panierka do mięs. Największą zaletą mąki ryżowej jest jej zdolność do obniżania cholesterolu we krwi, a także regulacja poziomu cukru w organizmie. Co ciekawe, nie ma właściwości tuczących, dlatego najchętniej używają jej osoby pragnące zrzucić niepotrzebne kilogramy.
  • Mąka uniwersalna - to popularna mąka pszenna lub kombinacja kilku rodzaju mąk. Nie jest wolna od glutenu, dlatego osoby z chorobą trzewną powinny się upewnić, czy zakupiona wersja nie zawiera tego składnika. Produkt ten jest wysokokaloryczny, ale świetnie zagęszcza sosy, zupy oraz inne potrawy. Doskonale sprawdza się do wypieku ciast i ciasteczek, tortów i chleba. To najbardziej popularny produkt, mogący zastąpić mąkę kukurydzianą.
  • Mąka z tapioki - ta dość egzotyczna mąka, podobnie jak skrobia kukurydziana, nie zawiera glutenu. Pozyskiwana jest z manioku – rośliny rozpowszechnionej głównie w Afryce. Ma podobne właściwości do mąk z rodzimych zbóż. Zawiera węglowodany, przeciwutleniacze, wapń, fosfor, potas, cynk, żelazo i magnez. Doskonale zagęszcza sosy i zupy. Nadaje się do pieczenia ciast, racuchów, naleśników czy gofrów. Jednak, ze względu na dużą wrażliwość na wysoką temperaturę, lepiej ograniczyć jej gotowanie.
  • Mielone siemię lniane - ten niecodzienny produkt, w pewnych sytuacjach, można zastąpić jako substytut mąki kukurydzianej. Szczególnie nadaje się jako dodatek do owsianki, naleśników, ciast oraz innych deserów. Siemię lniane zaliczane jest do zdrowej żywności. Jego zbawienny wpływ na układ pokarmowy został udowodniony wieki temu i nadal cieszy się dużą popularnością. Siemię lniane po zmieleniu ma postać mąki, dlatego bez problemów można nim zagęszczać wiele potraw. Występuje w formie malutkich i błyszczących ziarenek, które po zalaniu wrzątkiem wydzielają śluz działający ochronnie na jelita i żołądek. Jest idealnym zamiennikiem mąki kukurydzianej.
  • Glukomannan - jako zamienniki mąki kukurydzianej można wykorzystać także bardziej orientalne dodatki. Jednym z nich jest glukomannan. Jest to japoński produkt spożywczy stosowany jako zagęszczacz potraw. Jego skład zdominowany jest przez błonnik, który reguluje pracę jelit, oczyszcza organizm ze złogów i ułatwia trawienie. Jest znakomitym wypełniaczem, ponieważ daje uczucie sytości. Glukomannan ma jeszcze jedną zaletę. Ułatwia namnażanie się bakterii Bifidobacterium i Lactobacillus, które usprawniają pracę układu trawiennego. Jest również świetnym substytutem mąki kukurydzianej, więc warto włączyć go do codziennej diety.