Aloes to roślina, którą kiedyś mogliśmy spotkać na niemal każdym parapecie. Teraz, po latach zapomnienia, znów wraca do łask. Więc gdy tylko wypuszcza nowe odszczepki, od razu przesadźcie je do nowej doniczki, by swobodnie się rozrastały. W ukorzenieniu się pomoże im popularne warzywo. Wystarczy zrobić pewien ciekawy myk.

Jak pielęgnować aloes?

Aloes należy do sukulentów, a te nie maja zbyt wygórowanych wymagań jeżeli chodzi o ekspozycje na słońce czy podlewanie. Co nie zmienia faktu, że jak większość roślin, ma swoje preferencje. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o aloes, odwdzięczy się pięknym wyglądem, zdrowiem, a nawet kwiatami.

  • Aloes lubi jasne, słoneczne miejsca. Latem możemy wystawić go na taras lub balkon. Zbyt długie przetrzymywanie rośliny w ciemnym miejscu grozi blaknięciem koloru.
  • Ziemia powinna być żyzna i przepuszczająca, czyli taka, która nie będzie zatrzymywać wody, ponieważ aloes nie jest jej największym fanem. Najlepiej wybrać ziemię dla kaktusów i sukulentów.
  • Aloes najlepiej czuje się w temperaturze w granicach 20 stopni. Zimą warto znaleźć dla niego chłodne miejsce, w którym temperatura wynosi około 10 stopni (nie powinna przekraczać 5 stopni).
  • Aloes nie potrzebuje częstego nawadniania. Możemy robić to porządnie raz na dwa tygodnie. Ziemia może wyschnąć do czasu następnego podlewania. Jeśli roślina dostaje za dużo wody, może zacząć gnić. Zdecydowanie lepiej, gdy ziemia jest za sucha niż zbyt mokra.

Rozmnażanie aloesu

Możecie to zrobić na dwa sposoby. Można wykorzystać odrosty, które pojawiają się u nasady pędu, lub rozmnożyć aloes za pomocą nasion.

Rozmnażanie z odrostów jest bardzo proste. Odnóżki oddzielamy i ukorzeniamy w mieszance ziemi i piasku i 1 dodatku. Aloes lubi, gdy dostarcza mu się dużo fosforu i potasu. Dlatego warto wykorzystać naturalny potas, który znajduje się w pomidorach. Wystarczy, że wydrążycie w niewielkim pomidorze otwór, w który włożycie odrost aloesu i całość włożycie do doniczki z ziemią. Od góry przysypcie pomidor ziemią, tak by całkiem go zakryła. Dzięki temu młoda odszczepka aloesu dostanie turbodoładowanie, szybko wypuści korzenie i piękne, mięsiste liście.
Zabieg ten najlepiej wykonać podczas przesadzania rośliny wiosną.

Jeżeli aloes zakwitł, a następnie wydał owoce to możemy spróbować rozmnażania za pomocą nasion. Nasiona możemy pozyskać z owoców, gdy są one dojrzałe i pękają. Należy je niezwłocznie wysiać, ponieważ dość szybko tracą zdolność do kiełkowania.

Zastosowanie aloesu w kuchni

Na początek warto pamiętać, że w kuchni używa się liści, które maja co najmniej 3 lata. Wtedy nabierają wszystkich najcenniejszych właściwości. Najczęściej w kuchni wykorzystuje się miąższ aloesu. W smaku jest gorzkawy, dlatego nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Można go jednak z powodzeniem dodawać do soków, koktajli, lemoniady czy smoothie. Miąższ aloesu można też dodać do jogurtu naturalnego lub owsianki. Drobno pokrojone liście aloesu można dorzucić do sałatek. Warto tez zrobić sok z aloesu. Liście aloesu myjemy, obieramy z kolców i mielimy drobno. Można dodać do niego sok z cytryny. Sok można dodać do sosu vinaigrette.