Sól, pieprz, majeranek, jałowiec, a także wino, koncentrat pomidorowy i powidła śliwkowe odpowiadają za wyjątkowy smak i piękny zapach tej potrawy. Czas dodania przypraw ma w tym przypadku duże znaczenie, szczególnie, gdy w grę wchodzi sól. A wy, kiedy solicie bigos? Na początku, czy na końcu gotowania?  

Kiedy dodać sól do bigosu? 

Wiele osób soli bigos, gdy tylko składniki wylądują w garnku. Czy warto się tak spieszyć? Nie bardzo. Posolone zawczasu danie może okazać się na koniec zbyt słone. Powodem tego jest sól zawarta w wędlinach i kapuście, która uwalnia się stopniowo do bigosu podczas procesu gotowania.

Musicie również pamiętać, że woda, w której gotowana jest kapusta, również odparowuje, co oznacza, że finalnie proporcje dodanej na początku soli do wielkości potrawy będą nieodpowiednie. Warto zatem wstrzymać się z soleniem tego dania, aż do samego końca

Kiedy dodać przyprawy do bigosu? 

Na końcowym etapie dodawane powinny być również takie składniki jak powidła śliwkowe, czy koncentrat pomidorowy. Ostania faza gotowania to odpowiedni moment, by użyć ich właściwą ilość. 

Inaczej sprawa wygląda z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Te dwie przyprawy powinny pojawić się w garnku na samym początku, razem z odciśniętą kapustą. W połowie gotowania dodajcie natomiast takie przyprawy jak majeranek i jałowiec. Powinny mieć wystarczająco dużo czasu, by oddać swój aromat potrawie. 

Suszone śliwki i wino potrzebują około pół godziny, by zadomowić się w bigosie, a jednocześnie nie utracić cennych właściwości. Dlatego uzupełnijcie nimi danie na 30 minut przed końcem gotowania.