W naszej kulturze ślimaki kojarzą się wszystkim raczej dobrze. Są bohaterami dziecięcych rymowanek, a pełzający powoli w bliżej nieznanym celu ślimak budzi sympatię. Ale każdy, kto zakłada własny ogródek, szybko zmienia zdanie na temat tych stworzeń. Ślimaki są bowiem niszczycielami roślin i potrafią w bardzo szybkim tempie zjeść starannie pielęgnowane rabaty i warzywa na grządkach. Jak skutecznie się ich pozbyć? Sprawdźcie. 

Skąd biorą się ślimaki w ogrodzie?

Dlaczego w ogóle ślimaki pojawiają się w ogródku? Lubią środowisko wilgotne, dlatego jeżeli w waszym ogródku panuje wilgoć albo mieszkacie blisko zbiorników wodnych czy bagien, prawie na pewno w końcu odwiedzą was ślimaki.

Powodem, dla którego mięczaki te pojawiają się w ogródku jest też to, w jaki sposób go pielęgnujemy. Jeśli trawa jest rzadko koszona i nie przekopiemy ogródka każdego roku, wówczas znajdujące się w ziemi larwy ślimaków mogą sobie spokojnie „dojrzeć”, co poskutkuje inwazją tych mięczaków.

Kolejną przyczyną jest brak naturalnych wrogów. Ten problem doskwiera posiadaczom wymuskanych ogrodów, w których brakuje krzewów i zarośli, w których mogłyby się schować ptaki oraz jeże. W naturalny sposób załatwiają one problem w postaci ślimaków. 

Skuteczny sposób na ślimaki

Jeżeli więc ślimaki pojawiają się w waszych ogródkach, nie ma na co czekać. Tym, co skutecznie je odstraszy, jest produkt znajdujący się w każdej kuchni, czyli sól. Niektórzy polecają sypać ją bezpośrednio na ślimaki, jednak jest to metoda raczej niehumanitarna - wówczas stworzenia te po prostu giną.

Soli można jednak użyć w inny sposób. Ślimaki bardzo nie lubią jej smaku, dlatego lepiej jest użyć jej jak odstraszacza. Do butelki ze spryskiwaczem wlejcie pół litra ciepłej wody i wsypcie 2 łyżki soli. Zakręćcie butelkę i mocno wstrząśnijcie, by cała sól się rozpuściła. Teraz wystarczy popsikać powstałym roztworem miejsca, w których zauważyliście ślimaki. Już następnego dnia nie będzie po nich śladu. 

Jak odstraszyć ślimaki?

Sposobów na ochronienie ogródka przed ślimakami jest kilka. Warto regularnie kosić trawnik, ponieważ tam kryją się larwy ślimaków. Co ważne - takiej trawy nie wrzucamy do kompostownika. Na krótkim trawniku ślimaki nie będą mogły już tak łatwo się ukryć i zostaną dostrzeżone przez ptaki.

Dobrze jest też rozważyć sadzenie brzóz, bukszpanu, lipy, jodły i innych drzew oraz krzewów, które ptaki wybierają na miejsca dla swoich gniazd. Można także zaprosić jeże do swojego ogrodu - na przykład budując im specjalne schronienie albo usypując kopczyki z gałązek oraz liści.