Chyba każdy w Polsce, kto interesuje się kulinariami i ma w domu telewizor, wie kim jest Magda Gessler. Słynna restauratorka dała się poznać szerszej publice dzięki programowi „Kuchenne rewolucje”, gdzie nie szczędzi słów krytyki właścicielom podupadłych restauracji. Ale nawet poza planem Gessler nie przebiera w słowach. Dziennik „Fakt” zapytał restauratorkę o to, jak ocenia typowe polskie danie, czyli pierogi z mięsem. 

Magda Gessler krytykuje pierogi z mięsem

Niestety, zdaniem Magdy Gessler to, co w wielu lokalach można dostać pod nazwą „pierogi z mięsem” i to, co również robi się w polskich domach, kompletnie nie nadaje się do jedzenia:

– Z mięsem są tragiczne, zazwyczaj mięso wygotowane z kurczaka, bez smaku, z za grubym ciastem, które zawsze jest podlane olejem i wrzątkiem, więc jest jak guma przezroczyste, ohydne, grube - powiedziała Magda Gessler w rozmowie z „Faktem”.

Wiele osób rzeczywiście pierogi robi z mięsem z kurczaka z rosołu, które jest bardzo miękkie dzięki wielogodzinnemu gotowaniu. Ma też łagodny smak, dlatego warto doprawić mięso sporą ilością pieprzu, jeżeli chcemy dodać je do pierogów.

To jednak nie wszystko. Magda Gessler skrytykowała także sposób robienia ciasta:

– Dodajemy gorącą wodę, wrzątek i olej i to jest tragedia. Możemy dodać jajko, ale do kołdunów litewskich nie dodajemy nic poza ciepłą wodą i mąką.

Jak więc zrobić idealne ciasto na pierogi? Najlepiej skorzystać z przepisu restauratorki, by wszystko wyszło tak, jak trzeba. 

Przepis na ciasto na pierogi wg Magdy Gessler

Składniki:

  • 200 ml gorącej wody
  • 500 g mąki pszennej
  • pół płaskiej łyżeczki soli

Przygotowanie:

  1. Do mąki wsypcie sól, wymieszajcie i przesiejcie na stolnicę.
  2. Wlejcie połowę wody i zagniećcie. Następnie powoli, cały czas zagniatając wlejcie resztę wody.
  3. Teraz należy tak długo wyrabiać i zagniatać ciasto, aż stanie się elastyczne i przestanie się kleić.
  4. Odłóżcie je do miski, przykryjcie i odstawcie na 10-15 minut.
  5. Po tym czasie można już przenieść je na blat podsypany mąką i cieniutko rozwałkować. Ciasto od razu nadaje się do wycinania i formowania pierogów. Gotujemy je w osolonej wodzie, po kilka minut od momentu, w którym wypłyną na powierzchnię.