Fasolka edamame, czyli niedojrzała soja, w odróżnieniu od innych nie całkiem dojrzałych strączkowych, owoców i warzyw, nadaje się do jedzenia. Wystarczy ją tylko odpowiednio przyrządzić, by nie tylko dobrze smakowała, lecz także wspierała nasze zdrowie. W porównaniu do innych warzyw: 

  • posiada bardzo dużą ilość błonnika niezbędnego do prawidłowej pracy jelit, 
  • oprócz tego ma sporą ilość potasu – w 100g aż 436 mg (dla porównania: 100 g pomidorów to jedynie 237mg),  
  • jak również magnezu (64mg) i wapnia (63mg),  
  • jest też zasobna w witaminy z grupy B, niezbędne dla prawidłowej pracy układu nerwowego,  
  • a także  w witaminę C oraz żelazo.

Czy fasolkę edamame je się ze skórką? 

Edamame, podobnie jak każda soja, zdatne do jedzenia ma tylko ziarenka. Wyłuskujemy je po ugotowaniu całych strąków. Są one jędrne, przyjemnie chrupiące, a w połączeniu z soląlub sezamem, dają przyjemny efekt chrupania. Strąki edamame, nawet jeśli były czymś przyprawione i wydaje nam się, że możemy je zjeść, odkładamy na bok talerza. 

Co zrobić z edamame? 

Fasolkę edamame można jeść jak samodzielnie danie, posypane solą i polane masłem. Będzie podobne w smaku i konsystencji do naszego polskiego bobu. Oprócz tego nadaje się do zrobienia pasty do chleba. Może też wchodzić w skład zupy warzywnej. Jeśli chcemy, by stanowiło sycące danie główne np. obiadowe, zróbmy do niego pikantny sos z chili, imbirem, octem ryżowym i czosnkiem. 

Z czym jeść edamame? 

Edamame dobrze smakuje w połączeniu z innymi warzywami np. jarmużem, pomidorem, sałatami, a także lekko kwaśnymi owocami typu: żurawina, cytryna. Pasuje również do makaronów, a także mięs i owoców morza (krewetek). Jest idealne do kanapek z hummusem i innych warzywnych past do chleba. Nadaje się do spożycia zarówno na śniadanie, obiad i kolację. Może być przystawką lub przekąską. Wszystko zależy od tego, jak je doprawimy i jakie dobierzemy do niego składniki.