Większość artykułów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z surowca nadającego się do recyklingu – plastiku, metalu, szkła bądź papieru. Za każdym razem podejmujemy istotną decyzję: zmarnować czy może odzyskać cenne surowce. Jeśli je oddzielimy, istnieje szanse, że owe materiały będą jeszcze długo służyć, np. jako nowa gazeta czy ławka w parku. Oprócz korzyści dla planety, segregacja śmieci może przysłużyć się również nam samym. Dowiedz się, jak segregować śmieci i płać za posegregowane odpady znacznie mniej.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Segregacja śmieci jest bardzo ważnym etapem recyklingu. Jeżeli robimy to efektownie, przynosi to wiele pozytywnych skutków. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • Zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska, co równa się zmniejszeniem ilości toksyn spływających razem z deszczem i utrzymujących się pod stertami śmieci
  • Wraz z mniejszą ilością odpadów na składowiskach zmniejszają się koszty dla społeczeństwa i środowiska
  • Mniejsze zużycie surowców naturalnych – wysegregowane śmieci to lepszy surowiec do recyklingu
  • Polepszenie warunków do życia zarówno dla ludzi, jak i zwierząt czy roślin

Warto jeszcze obalić jeden z najpopularniejszych mitów, jakoby posegregowane odpady trafiały do jednej śmieciarki i tam są mieszane, a nasza praca pójdzie na marne. Nowoczesne pojazdy zwykle wyposażone są w różne przegrody, do których trafiają odpowiednie odpady. Dowiedz się, jak segregować śmieci.

Jak powinno się segregować śmieci?

Aby jak najbardziej przyczynić do procesu odzyskiwania surowców, należy poznać zasady segregowania śmieci. Z odpadów należy wydzielić te, z które nadają się do recyklingu, a resztę wrzucić do pojemnika z odpadami mieszanymi. Surowce, które nadają się do ponownego przetworzenia to: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło i odpady biodegradowalne. Niektóre miejscowości decydują się, aby rozdzielać szkło białe i kolorowe. Dzięki takiemu podziałowi uzyskujemy pełnowartościowe surowce do recyklingu.

Przy takiej segregacji śmieci najważniejsze jest to, żeby pamiętać o odpadach, które mogą okazać się niebezpieczne. Zaliczamy do nich m.in. zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki, przeterminowane lekarstwa, zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady) oraz wszelkiego rodzaju odpady po żrących chemikaliach. Tego typu odpadów nie można wyrzucać do śmieci zmieszanych. Są do tego specjalnie przeznaczone punkty w sklepach i aptekach.

Kolory pojemników do segregacji śmieci

1 lipca 2017 roku został wprowadzony Jednolity System Segregacji Odpadów, który m.in. określił system oznakowania pojemników i ich przeznaczenia. Wyodrębniono pięć grup i do każdej z nich przyporządkowano określoną barwę. Pojemniki do segregowania śmieci mają następujące kolory: niebieski (plastik), żółty (metale i tworzywa sztuczne), zielony (szkło), brązowy (odpady BIO), czarny (odpady zmieszane). Po jakimś czasie stanie się to Twoim nowym nawykiem i będziesz segregować śmieci bez zastanowienia. Zwykle pomocna jest instrukcja segregowania śmieci.

AdobeStock

Odpady zmieszane

Do pojemnika z odpadami mieszanymi należy wyrzucać wszystko, co nie podlega recyklingowi oraz nie spełnia wymogów poszczególnych pojemników, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych. Do czarnego pojemnika można wrzucać np. resztki mięsa i kości zwierząt, znacznie zabrudzone ręczniki i worki papierowe lub zużyte artykuły higieniczne. Jest to również miejsce na potłuczone szkło, tekstylia oraz żwirek do kuwet.

Metale i tworzywa sztuczne

W żółtym pojemniku z pewnością mogą znaleźć się zgniecione plastikowe butelki, nakrętki (lecz te muszą być osobno, plastikowe butelki nie mogą pozostać zakręcone), puszki po napojach i żywności, metalowe zakrętki i kapsle, torebki, worki i różnego rodzaju folie (folia aluminiowe również) oraz plastikowe opakowania po produktach spożywczych, chemii gospodarczej czy produktach kosmetycznych. To również dobry pojemnik na wielomateriałowe odpady opakowaniowe, metale kolorowe i złom żelazny.

Czego nie wrzucać do tego pojemnika? Puszek po substancjach wonnych (np. farbach bądź lakierach), odpadów elektronicznych, artykułów pochodzenia medycznego (takich jak wenflony, strzykawki bądź opakowania po lekach) oraz opakowań po środkach do ochrony roślin.

Papier

Niebieski pojemnik przeznaczony jest na czysty papier. Wrzucimy do niego np. wszelkiego rodzaju opakowania z papieru i tektury oraz gazety, czasopisma i książki, zbędne katalogi oraz papier pakowy.

Nie jest to jednak miejsce na materiały zanieczyszczone cieczami, jedzeniem czy olejem oraz na opakowania po materiałach budowlanych i opakowaniach podobnego typu (np. worki po nawozach lub cemencie, tapety). Nie należy wrzucać tutaj wszelkiego rodzaju materiałów higienicznych, jak zużyte pieluchy i ręczniki papierowe oraz, co bardzo ważne, kartonów po mleku i innych napojach – te powinny znaleźć się w żółtym pojemniku z tworzywami sztucznymi.

Szkło

Zielony pojemnik przeznaczony jest na słoiki, szklane butelki po napojach (nawet tych alkoholowych) i szklane opakowania.

Nie należy wrzucać do tego pojemnika nieopróżnionych opakowań po lekach, olejach bądź rozpuszczalnikach, zniczy z woskiem oraz żarówek. Nie jest to miejsce również na termometry, strzykawki, ekrany telewizorów, monitory, reflektory, fragmenty szyb, lustra oraz wyroby ceramiczne.

Odpady biodegradowalne

Brązowy pojemnik natomiast w założeniu ma służyć do wyrzucania odpadów pochodzących z gospodarstw domowych. To tutaj mogą znaleźć się resztki jedzenia (np. odpadki warzywne i owocowe), fusy po herbacie bądź kawie oraz skorupki jaj. Do tego pojemnika wyrzucimy również zwiędłe rośliny doniczkowe, korę drzew, trociny, skoszoną trawę i gałęzie.

Natomiast nie mogą znaleźć się tutaj mięso, kości i odchody zwierząt, leki, oleje, drewno impregnowane, popiół z węgla kamiennego oraz odpady budowlane.