Zwykle dużą wagę przywiązujemy do projektu i aranżacji kuchni – wyboru mebli, dużych sprzętów AGD czy umiejscowienia blatów roboczych. Warto pamiętać, aby precyzyjnie wybrać też naczynia i akcesoria kuchenne, które m.in. ułatwią gotowanie oraz serwowanie posiłków. Niejednokrotnie właśnie dzięki nim gotowanie może stać się prawdziwą przyjemnością!

Jakie przybory do kuchni pomogą ci w przygotowaniu wartościowego i smacznego posiłku do pracy, szkoły czy na rodzinne spotkanie?

Garnki na lata

Stalowe, emaliowane, aluminiowe czy szklane? Z pewnością długo posłużą dobrej jakości garnki ze stali nierdzewnej. Świetnie sprawdzą się w każdej kuchni, gdyż m.in. są odporne na uszkodzenia, dobrze przewodzą ciepło oraz z reguły mają grube dno i ścianki, dzięki czemu jedzenie nie przywiera. Solidne będą również garnki aluminiowe, żeliwne i miedziane.

Bez względu jednak na rodzaj tworzywa, zdecyduj się na zestaw garnków w kilku rozmiarach. Przyda się: mały garnek (do gotowania np. jajek), rondel (do gotowania np. mleka), średni garnek (do gotowania kaszy, makaronu czy ziemniaków) i duży garnek (np. do dań jednogarnkowych czy zup). W zestawach zwykle znajdują się garnki o pojemnościach od 0,5 l do 6 l.

Praktycznym rozwiązaniem będzie wybór garnków z miarką wewnątrz, a także z pokrywkami z otworami, służącymi do odcedzania bez stosowania dodatkowych naczyń. Pomocne będą też akcesoria do garnków takie jak wkładka do gotowania na parze czy do gotowania jajek. Takie elementy w zestawie sprawią, że gotowanie z pewnością będzie szybsze!

Niezawodna patelnia

Do wielu potraw sprawdzi się uniwersalna patelnia – ma spłaszczone dno i niewysokie brzegi. Najlepsza będzie ta z powłoką teflonową, gdyż szybko się nagrzewa, jest łatwa w czyszczeniu, a także bez problemu przygotujesz na niej zdrowe dania bez tłuszczu. Dobrym wyborem będzie patelnia z odczepianą rączką, dzięki czemu z jeszcze większą łatwością umyjesz ją w zmywarce, a także przechowasz w niewielkiej szafce.

Ważne! Dopasuj wielkość patelni do przygotowywane dania – jeśli gotujesz tylko dla siebie, lepiej sprawdzi się patelnia o małej średnicy. Zrobisz to szybciej i… będzie mniej zmywania!

Ładna zastawa

Zestaw naczyń zwykle zawiera małe i duże talerze płaskie oraz talerze głębokie. Uzupełnieniem jest zastawa kawowa, czyli kubki lub filiżanki i spodki. Do tego obowiązkowy jest również komplet sztućców. Aby, zastawa była funkcjonalna, najlepiej sprawdzi się taka z uniwersalnym wzorem. Idealna będzie biała, gdyż będzie odpowiednia zarówno na uroczysty obiad, jak i luźne spotkanie w gronie przyjaciół.

Bez względu jednak na design wybranej zastawy, istotna jest także jej wielkość – zwykle zestawy naczyń przeznaczone są dla 6 lub 12 osób. Decydując się na większą zastawę, unikniesz niepotrzebnego chaosu, przy większej ilości gości.

Noże i akcesoria do krojenia

Niezbędnym wyposażeniem kuchni jest deska do krojenia. W funkcjonalnej przestrzeni jest miejsce na kilka, różnych desek, z których każda będzie służyła do krojenia czegoś innego – np. osobna do mięsa, inna do warzyw, a jeszcze inna do pieczywa. Świetnym wyborem będą deski z wgłębieniami, dzięki czemu sok z krojonych produktów nie wyleje się na blat.

Sprawdzą się także giętkie deski do krojenia, z których bardzo łatwo można przenieść produkty bezpośrednio do garnka lub na patelnię. Praktyczne będą także deski do krojenia pojemnikiem na odpadki czy ostrzałką.

Koniecznym wyposażeniem będzie także zestaw noży. Do krojenia np. mięsa przydadzą się specjalne nożyce, do jajek i warzyw – krajalnica, a np. do cebuli sprawdzi się uchwyt do krojenia.

Przybory do obierania

Akcesoria do kuchni powinny usprawniać gotowanie, dlatego świetnym przyborem będą wszelkiego rodzaju obieraczki. Dzięki nim szybko usuniesz skórkę z owoców lub warzyw, bez zużywania nadmiaru produktu. Na rynku dostępne są obieraczki, które sprawiają, że korzystanie z nich nie wiąże się z tworzeniem bałaganu, gdyż mają np. specjalną komorę na obierki. Ponadto dzięki obieraczce z łatwością przygotujesz warzywny makaron – zdrowo i w kilka chwil!

Ich uzupełnieniem będą wszelkiego rodzaju szatkownice, najlepiej z wymiennymi wkładkami, dzięki którym z łatwością pokroisz produkty w kostkę, plastry, piórka, a nawet… spiralę.

Inne akcesoria kuchenne

W kuchni sprawdzą się także inne przybory. Wśród nich z pewnością znajdzie się zestaw składający się m.in. z łyżki do mieszania, łopatki, szpatułki i łyżki cedzakowej. Przydadzą się także pojemniki na przyprawy, a także pojemniki do przechowywania innych produktów, w tym m.in. makaronów, kasz czy ryżu. Z pewnością w funkcjonalnej kuchni warto mieć także rozpylacz do cytrusów, nożyczki do pizzy, zestaw do awokado, wagę kuchenną, dozowniki na oliwę i ocet czy wyciskarkę do owoców.

Czy już wiesz, jakie akcesoria do kuchni sprawdzą się w twojej przestrzeni? Jeśli tak, wypróbuj również nasz przepis – sprawdzi się idealnie na lunch!

Zdrowy obiad? Postaw na Buddha Bowl

Składniki:

  • 100 g komosy ryżowej (quinoa)
  • 1 ogórek
  • 1 awokado
  • 2 pomidory
  • 1 czerwona cebula
  • 100 g czerwonej kapusty
  • pół białej rzodkwi
  • 55 g groszku cukrowego
  • 1 granat
  • 5 liści mięty
  • pęczek natki pietruszki
  • 50 g kiełków rzodkiewki
  • 1 pęczek koperku
  • 1 łyżka stołowa czarnego sezamu
  • 1 łyżka stołowa sezamu
  • 2 łyżki stołowe oleju sezamowego
  • 25 ml soku z cytryny

Przygotowanie:

1. Ugotuj komosę ryżową według wskazówek na opakowaniu. Następnie zahartuj zimną wodą i ostudź. 2. Pokrój ogórka w plastry, pomidory w ósemki, a cebulę w pióra. 3. Kapustę drobno poszatkuj, rzodkiew pokrój w plastry. 4. Usuń pestkę z awokado, następnie je obierz i pokrój w plastry. 5. W głębokiej misce na dnie ułóż komosę ryżową, a następnie na niej po kolei wszystkie warzywa. Posyp je sezamem, polej olejem i sokiem z cytryny. 6. Udekoruj ziołami i kiełkami. Wszystko polej sokiem wyciśniętym z połowy cytryny. Smacznego!

Materiał powstał z udziałem HalfPrice