Kupujecie te chrupiące łodyżki, aby zrobić domowy kompot z rabarbaru czy rabarbar pod kruszonką, a pozostałe liście po prostu wyrzucacie do kosza? Następnym razem nie marnujcie tej niejadalnej części sezonowego składnika, tylko spożytkujcie ją w ogrodzie. Wystarczy tylko kilka minut pracy, a powstanie z niego genialny oprysk na wszystkie najgorsze szkodniki, które co roku atakują wasze rośliny. 

Rabarbar - właściwości

Zanim przejdziemy do zastosowania dla samych liści, zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto kupować rabarbar. Jeśli jeszcze nie zakochaliście się w tym produkcie, to zdecydowanie warto, bo jego łodygi nie tylko wspaniale smakują i nadają się do wielu przepisów, ale mają też całe mnóstwo cennych właściwości. Dlaczego warto jeść rabarbar? Kryją się w nim witaminy C i K, a także kwas foliowy, magnez, potas i wapń, a taki skład przynosi wiele dobrego całemu organizmowi. Rabarbar działa bowiem przeciwzapalnie i antybakteryjnie, poprawia trawienie, wspiera pracę wątroby oraz pomaga regulować poziom cholesterolu i cukru.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie powyższe korzyści wynikają z jedzenia samych łodyg rabarbaru, a liście są trujące i nie wolno ich spożywać. Można je jednak świetnie wykorzystać w ogrodzie. Zobaczcie, jak to zrobić, a pozbędziecie się popularnego problemu. 

liście rabarbaru zastosowanie

Źródło: Getty/iStock

Jak wykorzystać liście rabarbaru w ogrodzie?

Niejadalne liście rabarbaru wcale nie muszą lądować w koszu, gdyż genialnie sprawdzą się jako oprysk na uporczywe mszyce, przędziorki, gąsienice i ślimaki, które niszczą nasze rośliny. Taka naturalna mieszanka nie tylko skutecznie przepędzi szkodniki i ochroni nasze kwiaty przed ich kolejnym atakiem, ale dodatkowo wzmocni je i wspomoże ich prawidłowy wzrost. 

Aby zrobić taki domowy oprysk przeciw szkodnikom, wystarczy tylko 300 g liści rabarbaru i 3 l wody. Listki należy drobno posiekać, a następnie wrzucić do garnka, zalać wodą i zagotować. Gdy mieszanka zacznie wrzeć, od razu wyłączamy palnik, zdejmujemy garnek z kuchenki i odstawiamy całość do wystudzenia. Teraz musimy już tylko przecedzić zimny płyn, przelać go do butelki ze spryskiwaczem i gotowe. 

Oprysk z liści rabarbaru - stosowanie

Tak przygotowany domowy oprysk z liści rabarbaru stosujemy regularnie, dokładnie spryskując nim całe rośliny. Najlepiej robić to w słoneczne dni, gdyż promienie słońca dodatkowo spotęgują jego właściwości. Wystarczy już kilka takich zabiegów naparem z liści rabarbaru, a uporczywe mszyce, przędziorki, ślimaki i gąsienice wyniosą się z waszych ogródków na dobre.