Wiele dolegliwości możesz wyleczyć, a wielu innych uniknąć, odpowiednio modyfikując dietę. Nie ma prostszego (a czasem i skuteczniejszego) sposobu niż niewielkie zmiany zawartości talerza. Zanim pójdziesz do apteki, zajrzyj zatem do kuchni!

 

Ratunek na przejedzenie

Jeden dzień lekkiej diety: pięć porcji gęstej zupy z drobno pokrojonych mieszanych warzyw (seler, por, kapusta włoska, cebula, marchew, pietruszka, ziemniaki), koniecznie mocno doprawionej ziołami (np. tymiankiem albo rozmarynem) i pieprzem. Najlepiej takiej zupy nie solić. Możesz na talerzu dodać do niej łyżeczkę masła.

 

Myślisz o profilaktyce

Nic ci nie dolega, więc chcesz ten stan utrzymać jak najdłużej. Zastanawiasz się, które warzywa są najzdrowsze. Lekarze i dietetycy doradzają urozmaicenie. W dostępnych przez całą jesień i zimę, niedrogich krajowych warzywach znajdziesz wszystko, co ci potrzebne do zachowania zdrowia. Jeśli chodzi o to, co jest superzdrowe, mody dietetyczne są zmienne. Obecnie na szczycie listy znajdują się brokuły i warzywa kapustne, działające antynowotworowo.

 

Wątroba się buntuje

Najlepszy jest dla niej świeży imbir. Niektórzy uważają, że z powodu siły działania należy go traktować jak lek, a nie jak przyprawę. Popijaj napar ze świeżego imbiru po posiłku, szczególnie jeśli był tłusty albo obfity. Zalej 3–4 plasterki cienko obranego kłącza szklanką wrzątku i po 10 minutach wypij. Nie dosładzaj tego napoju, powoli oswoisz się z jego lekko piekącym smakiem.

Zobacz też; Pojemniki na przyprawy, czyli jak prawidłowo przechowywać aromatyczne dodatki

Często się przeziębiasz

To znaczy, że najprawdopodobniej masz obniżoną odporność. Źródłem witaminy C bogatszym niż cytrusy jest natka pietruszki. Hoduj ją w doniczce przez całą zimę. Posypuj nią zupy i kanapki.

 

Dopadł cię suchy kaszel

Ratunkiem jest syrop z cebuli. Posiekaj 2 duże cebule. Wsypuj je warstwami do słoika. Każdą warstwę przesypuj cukrem albo polewaj miodem. Ubij mocno. Zakręć słoik. Postaw go na kaloryferze albo wstaw do garnka z gorącą wodą. Trzymaj w cieple kilka godzin, a potem wstaw do lodówki. Pij po łyżce syropu co 2 godziny.

Uwaga! Ten specyfik nadaje się także dla dzieci (3 razy dziennie łyżeczka).