Klasyczne przewodniki odchodzą do lamusa. Ich nowoczesne wersje pomagają znaleźć ciekawe miejsca i warte zobaczenia atrakcje, ale nie narzucają ustalonego planu. Ich założeniem jest pozostawienie odbiorcom pola do samodzielnego odkrywania. To my wybieramy, która trasa będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb, ba, to my tworzymy samą trasę. Dzięki temu zbaczamy z utartych szlaków i możemy poczuć się turystą nawet we własnym mieście.

Przewodnik 2.0

„Bardziej chcemy inspirować niż definiować” czytamy we wstępie Agnieszki Kowalskiej, redaktor naczelnej portalu warszawawarsaw.com. Na co dzień portal skutecznie sprawdza, czym żyje miasto - jeśli szukacie pomysłu na spędzenie wolnego czasu to tylko tam! W przewodniku "Warszawa Warsaw 2" inspiracji również jest mnóstwo. Od hipsterskich knajp przez muzea i perełki architektury po sklepy z kosmetykami i księgarnie.

Przewodnik podzielono na 11 rozdziałów. Każdy z nich składa się z kilku „topów”. Mamy więc np. top miejsc z najładniejszymi wakacyjnymi ogródkami czy najlepsze miejsca do spędzenia czasu z dziećmi. Całkiem spora część (115 z ponad 380 stron) przewodnika została poświęcona jedzeniu i piciu na mieście. Każdy top wieńczą krótkie opisy najciekawszych miejsc, czasami także wypowiedzi osób z nimi związanych. Wydaje się zresztą, że nacisk w przypadku polecania miejsc wielokrotnie położony jest zdecydowanie na czynnik ludzki - dzięki temu mamy okazję poznać osoby, które stoją za ich sukcesem. 

Z jedzeniowych topów dowiemy się, gdzie szukać pysznych śniadań, w jakich miejscach podają najsmaczniejszą kuchnię wege i gdzie udać się na dobrą kawę i obłędne ciastka. Przewodnik podpowiada też, gdzie robić zakupy spożywcze. Z wieloma wyborami nie można się nie zgodzić - Lukullus, Krem czy Hala Mirowska to absolutne pewniaki.

Wybierz zdjęcie i ruszaj

Przewodnik doceniamy także ze względu na formę. Każda kategoria jest opatrzona wieloma zdjęciami i to właśnie one, bardziej niż tekst, mają nas zainspirować do wybrania się w konkretne miejsce. Spróbujcie zamknąć oczy i na chybił trafił wskazać stronę w przewodniku, a później fotografię - losowe kryterium wyboru uczy spontaniczności w miejskich wędrówkach.

Bardzo istotne jest też to, że przewodnik zawiera indeks polecanych miejsc oraz mapę z oznaczeniami, która wyświetli się na naszym telefonie po zeskanowaniu kodu QR. "Warszawa Warsaw" jest napisana po polsku i po angielsku. Przewodnik kupicie na stronie warszawa.warsaw.com