Muzeum powstało w XIX-wiecznym budynku Rektyfikacji, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” na Pradze. Sam obiekt prezentuje się imponująco. Część, w której mieści się muzeum zrewitalizowano, trwają też prace nad pozostałymi budynkami. W nowej odsłonie obejrzymy je już we wrześniu. 

W Muzeum Polskiej Wódki dowiemy się, jak jest ona wytwarzana i przejdziemy przez kilka wieków bogatej wódczanej historii. W zabytkowych wnętrzach znajdziemy kilka instalacji multimedialnych, nawiązujących do kultury picia wódki. Co ciekawe, oprócz pięciu galerii tematycznych, jest tu i sala kinowa, w której można obejrzeć, nakręcony specjalnie dla muzeum, film. 

Nie bez powodu w nazwie muzeum pojawia się określenie "polska wódka". Zgodnie z definicją, taką etykietą można oznaczać tylko alkohol wytworzony z tradycyjnych polskich zbóż (żyto, jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto) lub ziemniaków. Wszystkie etapy produkcji polskiej wódki muszą odbywać się na terenie Polski. Polska Wódka to Chronione Oznaczenie Geograficzne, co gwarantuje jej unikalny smak.

Będąc w "Koneserze", zwróćcie uwagę na charakterystyczne logo. Zaprojektowane przez Andrzeja Pągowskiego litery M i W nawiązują do kształtu kieliszków do wódki, co jest sprytnym mrugnięciem okiem do zwiedzających. 

Do Muzeum Polskiej Wódki możemy wybrać się codziennie, od niedzieli do czwartku w godzinach 10:00-20:00, a w piątki i soboty od godziny 11:00 do 21:00. Cena biletu to 40 zł (w tym oprowadzanie z przewodnikiem), dla chętnych przewidziano też możliwość zdegustowania polskiej wódki. Muzeum jest dostępne tylko dla osób pełnoletnich. Wizytę zaplanujemy rezerwując termin przez stronę internetową: www.muzeumpolskiejwodki.pl lub kupując bilet bezpośrednio w kasie.

W muzeum będzie też działać restauracja Zoni, w której spróbujemy menu opartego na zasadach foodpairingu, czyli łączenia wódki z jedzeniem oraz nieco mniej formalne bistro WuWu. Oprócz tego, w "Koneserze" znajduje się Bar Akademii Wódki, miejsce warsztatów i degustacji, bar "¾" z bogatą ofertą koktajli na bazie polskiej wódki oraz pijalnia czekolady E. Wedel. 

Zobacz też: Pyzy Flaki Gorące - miejsce dla wielbicieli klasycznych smaków