Nalewka - przepisy i zastosowanie

Przepisy na nalewki

Domowe nalewki można wytwarzać z różnych produktów. Polacy najchętniej sięgają po owoce. Najzdrowsze nalewki to właśnie te z owoców lub z dodatkiem zdrowotnego miodu. Niektóre z nich mogą być nawet stosowane przy przeziębieniu, albo w różnych dolegliwościach trawiennych. W takich celach wykorzystywane są również nalewki ziołowe, posiadające bardzo specyficzny, szczególny smak. Proces maceracji powoduje, że z danego produktu wydostają się wszystkie jego dobroczynne związki. Z kolei wysokoprocentowy alkohol sprawia, że przez długi czas zachowują one świeżość i upływ czasu nie pozbawia ich tych dobroczynnych składników. Każda nalewka posiada jakieś szczególne działanie:

  • nalewka z wiśni - polecana jest zwłaszcza osobom z dolegliwościami ze strony układu krążenia, ponieważ poprawia krążenie i obniża ciśnienie
  • nalewka z malin - działa nieco podobnie do aspiryny. Posiada właściwości napotne i jest świetnym remedium na gorączkę.
  • nalewka z pigwy - to wspaniały środek na niestrawność, polecany by pozbyć się zgagi, ale również w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.
  • nalewka z aronii - warto ją pić szczególnie w sezonie przeziębień, czyli jesienno-zimowym. Nalewka wspiera odporność, a także wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
  • nalewka z czarnej porzeczki - posiada właściwości napotne, łagodzi różne dolegliwości trawienne, pomaga w chorobach gardła i górnych dróg oddechowych. Jest też znakomitym źródłem witaminy C.

Szybkie nalewki na spirytusie

Domowe nalewki można przygotowywać przy użyciu spirytusu, albo też co najmniej 40% czystej wódki. Zalewa się nią owoce czy zioła, skąd zresztą pochodzi nawet sam termin "nalewka", pochodzący od słów "nalewać" lub "nalew", przy czym chodzi o proces zalewania. Szybkie nalewki na spirytusie można w zasadzie wykonywać z przeróżnych składników. Są osoby, które szykują nalewkę z truskawek. Popularna jest także między innymi nalewka z winogron czy nalewka z jeżyn. Wyjątkowy smak posiada nalewka z orzecha włoskiego, wykonywana z jego niedojrzałych, zielonych orzechów. Taka nalewka sprawdzi się przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego - zwłaszcza gdy komuś uprzykrzają życie biegunki.

Do czego można wykorzystać nalewki?

Nalewka to jedna z tych rzeczy, którą warto mieć w swoim domu - choćby po to, by poczęstować nią gości, którzy się w nim zjawią. Warto pamiętać, że nalewki podaje się w małych kieliszkach o pojemności 50 ml. Do czego można je wykorzystać? Zarówno jako napój podawany przy deserze, jak i jako trunek do obiadu. Do mięs najlepiej podawać nalewki półsłodkie lub półwytrawne. Mogą one zresztą stanowić jeden ze składników użytych w czasie szykowania dania. W ten sposób wytworny smak może zyskać na przykład kaczka z pomarańczami w sosie warzywno-porzeczkowym, krewetki na nalewce, deser z mascarpone i wiśniami, czy też na przykład torcik marcepanowy, w którym wykorzystuje się wyjęte z nalewki wiśnie. Jako że nalewki posiadają również zdrowotne właściwości, warto je popijać od czasu do czasu prewencyjnie, albo przy różnego rodzaju dolegliwościach, na przykład trawiennych.

Czy nalewki się psują?

Nalewka jest przygotowywana przy użyciu spirytusu lub wysokoprocentowej wódki. Wiele osób sądzi więc, że wszystkie jej elementy są dobrze zakonserwowane i nie zepsują się nawet po długim czasie. Osoby te mają słuszność, ponieważ nalewki wręcz powinny odczekać 3 czy 4 lata, żeby nabrały pełni smaku. Nie sprawdza się to oczywiście w przypadku wszystkich owoców, ale ogólnie można powiedzieć, że z nalewkami jest dokładnie tak jak z winem - im są starsze, tym lepiej smakują.

Polecane przepisy