Rolada serowa ze szpinakiem

Ocena:

4.49 (171)

  • 45 min.
  • dla 6 osób
  • średni

Rolada serowa ze szpinakiem to fantastyczna, bezmięsna propozycja na przyjęcie lub codzienny obiad. Połączenie włoskiego parmezanu, naturalnego sera koziego, listków szpinaku i grzybów z pewnością przypadnie do gustu zarówno wszystkim gościom, jak i domownikom. Dzięki podwójnemu pieczeniu, każdy kawałek dania smakuje wprost przepysznie. Dodatkowo jego przygotowanie zajmuje jedynie 45 minut. Jeśli jeszcze go nie próbowaliście, koniecznie sprawdźcie nasz przepis.

Składniki:

  • mleko  300 ml

  • mąka  50 g

  • masło  150 g

  • kozi ser  100 g

  • parmezan  50 g

  • jajka  4 szt.

  • grzyby  250 g

  • szpinak  250 g

  • serek śmietankowy  3 łyżki stołowe

  • sól  1 szczypta

  • pieprz  1 szczypta

Rolada serowa ze szpinakiem - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie farszu: Piekarnik rozgrzewamy do temp 190°C. Blaszkę o wymiarach 30 x 20 cm wykładamy woskowanym papierem do pieczenia tak, by wystawał ponad brzegi formy. Lekko smarujemy ją tłuszczem. W dużym rondlu mieszamy mleko, mąkę i 50 g masła. Na małym ogniu doprowadzamy całość do wrzenia, stale mieszając, aż mieszanina nabierze kremowej konsystencji. Zmniejszamy ogień i gotujemy wszystko przez kolejne 2 minuty. Następnie dodajemy pokrojony kozi ser i połowę parmezanu. Studzimy ok. 5 minut. Po tym czasie, do środka wbijamy żółtka, mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem do smaku.

    maslo-iStock
  • Krok 2:

    Rolada serowa ze szpinakiem: Białka ubijamy i łączymy z masą serową. Masę przekładamy do przygotowanej wcześniej formy, rozprowadzamy delikatnie, wyrównując powierzchnię. Całość pieczemy przez około 15–17 min, aż wierzch stwardnieje. Odstawiamy placek na kilka minut do ostygnięcia, a następnie przewracamy na arkusz woskowanego papieru, którym wyłożona była forma do pieczenia. Roladę zwijamy w papierze woskowanym i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Resztę masła roztapiamy na patelni (2 łyżki zachowujemy na później). Wrzucamy grzyby i smażymy przez 3 min. Dodajemy liście szpinaku, mieszamy. Dodajemy kremowy serek, przyprawiamy do smaku.

    szpinak-iStock-min
  • Krok 3:

    Pieczenie rolady szpinakowo-serowej: Piekarnik rozgrzewamy ponownie do temp. 190°C. Roladę rozwijamy, smarujemy nadzieniem, ponownie zwijamy i układamy w formie, złączeniem do dołu. Smarujemy, odłożonym wcześniej, roztopionym masłem i posypujemy pozostałym startym parmezanem. Całość pieczemy przez 15 min, aż rolada urośnie i się przyrumieni. Podajemy.

    tarty-ser-parmezan-fot.iStock-min (1)

Porady

  • Roladę serową ze szpinakiem najlepiej serwować na ciepło, tuż po przygotowaniu. Jeżeli upieczecie jej większą porcją, możecie na drugi dzień odgrzać ją w piekarniku.
  • Po wystudzeniu, roladę serowo-szpinakową należy przechowywać w lodówce. Zachowa ona świeżość przez około 2–3 dni.
  • Do przygotowania rolady można użyć zarówno świeżego, jak i mrożonego szpinaku. W drugim przypadku należy jednak pamiętać, by dobrze go rozmrozić przed dodaniem do farszu.
  • Rolady z dodatkiem grzybów leśnych nie należy podawać dzieciom poniżej 10 roku życia – nawet nietrujące gatunki  grzybów mogą być dla nich bowiem niebezpieczne. Ich spożycie mogłoby skutkować zatruciem bądź niestrawnością. W takim przypadku lepiej zdecydować się na przygotowanie równie smacznej rolady serowej ze szpinakiem i pieczarkami, które mogą jeść nawet maluchy po 12 miesiącu.
  • Smak rolady serowej ze szpinakiem i serem kozim możecie urozmaicić, dodając do niej świeży czosnek lub posiekaną na drobno natkę pietruszki.
  • Jeśli nie przepadacie za smakiem koziego sera, możecie upiec równie pyszną roladę szpinakową z łososiem.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jaki ser do rolady ze szpinakiem?

Podany powyżej przepis na roladę serową zakłada użycie włoskiego parmezanu i sera koziego. Jak je wybrać, by całość smakowała doskonale? Najlepsze kozie sery pochodzą z regionów górzystych lub takich, w których panuje suchy i ostry klimat. Zazwyczaj są one chudsze od serów krowich i mają charakterystyczny, delikatnie ostry smak –  zwłaszcza te twarde i półtwarde z twardą skórką. Wybierając je w sklepie, warto zwrócić uwagę, czy nie zawierają one azotanu sodu – substancji konserwującej, której zbyt duże ilości mogą prowadzić do zatrucia organizmu. 

Parmigiano Reggiano, potocznie nazywany parmezanem, to jeden z najpopularniejszych włoskich serów dojrzewających. Pochodzi on z północnych Włoszech, a konkretniej z regionu Emilia-Romania, gdzie został po raz pierwszy wytworzony przez średniowiecznych zakonników. Co ciekawe, po dziś dzień przygotowuje się go według oryginalnej receptury. Jak odróżnić go w sklepie od podobnie wyglądających zamienników? Powinien on być oznaczony unijnym znakiem zgodności DOP, który potwierdza jego autentyczność.

Jeśli jednak chcecie nieco urozmaicić smak dania, możecie dodać do niego jakościowy ser żółty. Dobrze sprawdzą się w tym celu gatunki, takie jak angielski cheddar czy holenderska gouda. Polecamy spróbować także rolady serowej ze szpinakiem i serem feta, który nada całości intrygującego posmaku.

Rolada serowa ze szpinakiem – inne przepisy

Rolada serowo-szpinakowa to świetny pomysł na urozmaicenie codziennego jadłospisu. Sprawdzi się także podczas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Można ją przygotowywać na wiele sposobów – z dodatkiem fety, mozzarelli, sera żółtego czy koziego. Wszystko zależy od waszych upodobań!

Możecie pokusić się o upieczenie wytrawnej rolady serowej z kurczakiem i szpinakiem. Mięso wystarczy dobrze opłukać, osuszyć i rozbić. Następnie należy ułożyć ja na farszu szpinakowym i ciasno zawinąć roladę. Po około 40 minutach w piekarniku, danie będzie gotowe. W takiej wersji często dodaje się do niej również podsmażone na maśle pieczarki.

Fanom włoskich smaków polecamy z kolei przyrządzenie aromatycznej rolady serowej ze szpinakiem i suszonymi pomidorami. Jej smak dobrze podkreślą przyprawy takie jak bazylia, oregano czy cząber. Do farszu warto dodać tartą mozzarellę. Na około 10 minut przed wyjęciem dania z piekarnika, można nią również obsypać wierzch rolady. Jeśli chcecie, by całość była bardziej sycąca możecie dorzucić do farszu jakościowe mięso mielone. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne